İnvajinasyon olgularında klinik, radyolojik ve tedavi bulgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective investigation of clinical, radiological and therapeutic findings in intussusception
- Tez No: 165609
- Danışmanlar: PROF.DR. ALBAY ÖZDEN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
Ill ÖZET YALÇTN,Ş., İnvajinasyon Olgularında Klinik, Radyolojik ve Tedavi Bulgularının Retrospektif Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi,Çocuk Cerrahisi Tezi.Ankara,2005.Bu çalışmanın amacı invajinasyon nedeniyle izlenen hastalarda başvurudaki bulguların ve tedavi şekillerinin morbidite ve sonuçlara olan etkisini araştırmak; radyolojik çalışmaların birbiriyle ve cerrahi bulgularla olan uyumluluğunu incelemektir. 1993- 2003 yıllan arasında invajinasyon tanısıyla tedavi görmüş olan 1 79 hasta başvuru bulgularının ve tedavi şekillerinin sonuçlara etkilerini; aynca radyolojik çalışmaların kendi aralarında ve cerrahi bulgularla olan uyumluluğunu araştırmak için retrospektif olarak taranmıştır. Hastalar grup A(ilk olarak cerrahi tedavi uygulananlar),grup B(başarısız baryum veya hava redüksiyonu deneyimi sonrası cerrahi uygulananlar) ve grup C(başarılı konservatif redüksiyon sağlananlar)oImak üzere üç gruba aynlmıştır.İstatistiksel analizde ki-kare,Kruskal-WalHs ve ANOVA testleri; uyumluluğun incelenmesi için Kappa(K)katsayısı kullanılmış,p
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT YALÇTN,Ş.,A Retrospective Investigation of Clinical, Radiological and Therapeutic Findings in Intussusception. Hacettepe University Medical Faculty, Thesis of Pediatric Surgery.Ankara,2005.This study was performed to evaluate the effect of presenting findings and therapeutic modalities on morbidity and outcome of patients with intussusception and also to investigate the accordance of radiologic study results inbetween and with surgical findings. Ail patients treated for intussusception in our unit between 1993 and 2003,inclusive were retrospectively reviewed for this aim. Additionally,patients were subdivided into three subgroups as group A (patients for whom surgery was performed primarily),group B (the ones who were operated after failure of reduction with barium or air),group C (patients who had successful conservative management-CM). These groups were compared within each other with regard to duration of nasogastric suction, antibiotic therapy; onset of oral feeding and duration of hospitalization..Chi-square, Kruskal-Wallis and ANOVA tests were used for the statistical analysis.Kappa(K)coefficient was used to test accordance,p