Latanoprost, travoprost ve bimatoprostun göz içi basıncı yüksek olan psödeksfoliyasyon sendromlu gözlerdeki günlük göz içi basınç değişimine etkileri
The effects of latanoprost, travoprost and bimatoprost on the diurnal IOP variation in eyes with exfoliation syndrome associated with ocular hypertension
- Tez No: 165635
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM HEPŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
7. ÖZET Amaç: Latanoprost, travoprost ve bimatoprostun GİB yüksek olan XFS lu gözlerdeki günlük GİB değişimine etkilerini karşılaştırmak Metod: Bu prospektif, randomize ve tek kör çalışmaya, OHT olan psödoeksfoliasyon sendromlu 45 hasta alındı. Her hastanın ilaçsız günlük GİB değerleri saat 06, 09, 12, 15, 18, 21 ve 24 de kaydedildi. Ölçümler Goldmann aplanasyon tonometresi ile ölçüldü. Bunu takiben hastalara günde tek doz topikal latanoprost %0.005, travoprost %0.004 ve bimatoprost %0.03 tedavisinden birisi verildi. Hastalar 3 ay süre ile izlendi. Günlük GİB ölçümleri 1. hafta, 1. ay ve 3.ayda tekrarlandı. Bulgular: Latanoprost %0.005, travoprost %0.004 ve bimatoprost %0.03 bazal değerlere göre anlamlı GİB düşüşü sağladı (hepsi için p=0.001). GİB yüksek olan XFS'lu hasta grubumuzda tedavisiz ve tedavi altındaki en yüksek GİB değerleri sabah 06 ve 09 de ölçüldü. Genel olarak her 3 ilacın tüm ölçüm saatlerindeki günlük GİB düşürücü etkileri 1. hafta ve 1. ayda birbirine benziyordu. 1. haftada GİB daki düşme latanoprost grubunda 5.4 mmHg (%23.2), travoprost grubunda 5.1 mmHg (%23.5), bimatoprost grubunda ise 5.2 mmHg (%22.3) idi. GİB düşüşü 1. ayda latanoprost grubunda 6.7 mmHg 57(%28.8), travoprost grubunda 6.1 mmHg (%28.1), bimatoprost grubunda ise 6.9 mmHg (%29.6) olarak bulundu. Ancak 3. ay sonunda alınan ölçümlerde bimatoprostun GİB düşürücü etkisi anlamlı derecede daha fazla idi. GİB düşüşü bimatoprost grubunda 7.8 mm Hg (%33.4); latanoprost grubunda 7.1 mm Hg (%30.6); travoprost grubunda 6.6 mm Hg (%30.4) idi (p=0.005). Ayrıca prostoglandinlerden farklı olarak, bimatoprostun günlük GİB değişimi eğrileri zaman içinde ilacın etkinliğinin progressif arttığını gösterdi. Sonuçlar: Latanoprost, travoprost ve bimatoprostun GİB yüksek olan XFS'lu gözlerdeki günlük GİB değişimine etkileri başlangıçta benzer olmakla beraber, bimatoprostunun etkisi zamanla daha öne çıkmaktadır. 58
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The effects of latanoprost, travoprost, and bimatoprost on the diurnal IOP variation in eyes with exfoliation syndrome associated with ocular hypertension Purpose: To compare the diurnal IOP reductions induced by in eyes with pseudoexfoliation syndrome associated with elevated IOP. Methods: Forty-five patients with pseudoexfoliation syndrome associated with ocular hypertension were enrolled in this prospective, randomized and single masked study. Each patient underwent a baseline diurnal (24 hour) IOP curve testing at 6, 9 AM, at noon, at 3, 6, 9 PM, and at midnight by using Goldmann applanation tonometer with slit-lamp. Patients were then randomized to receive either latanoprost 0.005%, travoprost 0.004%, or bimatoprost 0.03% once a day for 3 months. Diurnal curve testing was repeated at first week, first month, and the third month. Results: Latanoprost 0.005%, travoprost 0.004%, and bimatoprost 0.03% significantly lowered IOP from baseline (p= 0.001 for all). Generally, all three- study medicines have similar diurnal reduction of in IOP at every timepoint measured. Although there was no statistically significant difference in the mean 59diurnal IOP between three groups at first week and first month (latanoprost: 5.4 mmHg reduction (23.2%), travoprost: 5.1 mmHg reduction (23.5%), bimatoprost: 5.2 mmHg reduction (22.3%) in first week; latanoprost: 6.7 mmHg reduction (28.8%), travoprost: 6.1 mmHg reduction (28.1%), bimatoprost: 6.9 mmHg reduction (29.6%) in first month). Bimatoprost reduced the pressure more than latanoprost and travoprost at the end of the third month (latanoprost: 30.6% reduction, 7.1 mm Hg; travoprost: 30.4% reduction, 6.6 mm Hg bimatoprost: 33.4% reduction, 7.8 mm Hg, p=0.005). The between-group differences reached statistical significance at 6 and 9 AM in the third month (p= 0.035, and 0.013, respectively). Conclusion: In eyes with pseudoexfoliation syndrome associated with ocular hypertension, bimatoprost, travoprost, and latanoprost have similar diurnal efficacy at the beginning. However, bimatoprost provides a greater diurnal pressure reduction in long term. 60