Gastrik karsinomlarda matriks metalloproteinazların ve adezyon moleküllerinin prognozdaki etkisi
- Tez No: 165636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE KIRIMLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Matriks metalloproteinazlar (MMP) ve adezyon molekülleri tümör invazyonu ve metastazda önemli rol oynamaktadır. AMAÇ: MMP-3, MMP-10, MMP-11, ICAM- 1(CD54) ve VCAM-1 (CD106) 'in mide kanserlerindeki rolünü belirlemek. METOD: 52 mide kanseri olgusunda MMP-3, MMP-10, MMP-11, ICAM-1(CD54) ve VCAM-1 (CD106) 'in varlığı immunohistokimyasal olarak değerlendirildi. Tümör içindeki farklı diferansiyasyon derecelerinde ayrı ayrı değerledirildi. BULGULAR: Gastrik kanserlerde MMP-11 %94, MMP-10 %86.5, MMP-3 %82.6 oranında olmak üzere yaygın olarak tesbit edildi. MMP eksprese etmeyen tümörler diffüz tipteydi. Intestinal tipte ise baskın olarak mevcuttu. ICAM ve VCAM gastrik tümörlerde saptandı. Intestinal metaplazi alanlarında da MMP ve adezyon moleküllerinin artmış ekspresyonu mevcuttu. SONUÇLAR: Bu çalışmada mide tümörlerinde MMP ve adezyon moleküllerinin varlığı gösterilmiştir. Antikorlar formalinle fiske, parafin bloklara immunohistokimyasal olarak gösterilebilmektedir. Tümör içinde diferansiyasyon azaldıkça MMP ve adezyon moleküllerinin ekspresyonu azalmaktadır. Istatiksel olarak anlamlı olmamakla beraber metastazsız olgularda MMP ekspresyonu metastazlı olgulardan daha fazladır. ICAM ile uzak metastaz grubunda tümöral hücrelerde kuvvetli membranöz boyanma görülmektedir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY BACKGROUND: The matrix metalloproteinases (MMPs) and adhesion molecules are strongly implicated in tumour invasion and metastasis. AIMS: To investigate the role of MMP-3, MMP-10, MMP-11, ICAM-1 (CD54) and VCAM-1 (CD106) in gastric cancer. METHODS: The presence of MMP-3, MMP-10, MMP-11, ICAM-1, VCAM-1 was identified in a group of gastric cancers (n=52) by immunohistochemistry using monoclonal antibodies. The presence of MMPs and adhesion molecules were detected in each differentiation degree seperately. Statistical analysis were done to compare differentiation degree and immunexpressions of each antibody. RESULTS: A large proportion (%94) of gastric cancers contained MMP-1 1; MMP-10 and MMP-3 were also detected in %86.5 and %82.6 of tumours respectively. The nonstained tumors were belong to the diffuse type. MMPs were found predominantly in intestinal type tumours. ICAM and VCAM were identified in gastric tumours. Immunoreactivity for individual MMPs or adhesion molecules was present in intestinal metaplasia. CONCLUSIONS: This study shows the presence of matrix metalloproteinases, and adhesion molecules in gastric cancer. Antibodies which are effective in formalin fixed, paraffin wax embedded sections are useful for the identification of MMPs and adhesion molecules in diagnostic specimens. When the tumor differentiation degree decreases the immunoexpression of MMPs and adhesion molecules decreases. There was no statistical significance between the metastasis and MMPs though MMP expressions were higher in nonmetastatic group than the metastatic groups. ICAM-1 demonstrated a membranous pattern in the tumors that had distant metastasis. 52