Kolza (Brassica napus ssp. oleifera L.) çeşitlerine uygulanan farklı gamma ışın dozlarının M1 bitkilerinin çeşitli özellikleri üzerine etkileri
The Effects of the different gamma doses that applied to rapeseed (Brassica napus ssp. oleifera L.) cultivars on varies characters of M1 plants
- Tez No: 16564
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER KOLSARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KOLZA (Brassica napus ssp. oleifera L.) ÇEŞİTLERİNE UYGULANAN FARKLI GAMMA IŞIN DOZLARININ M BİTKİLERİNİN ÇEŞİTLİ ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ 1 Damla ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Özer KOLSARICI 1991, Sayfa: Jüri: Prof.Dr. Özer KOLSARICI : Prof.Dr.Günal AKBAY : Prof. Dr. Enver ESENDAL Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitki leri Bölümü deneme tarlasında 1989 yılında yürütülen bu araştırma; Semu 209/82 RH ve Tower çeşitlerine 5 farklı doz seviyesinde (5, 15, 20, 30, 40 krad) Kobalt 60 (Co60) kaynağından uygulanan gamma ışınının, bitkilerde ortaya çıkardığı değişimleri incelemeye yöneliktir. M1 generasyonunda farklı ışın dozlarının, dikkate alınan özellikler üzerinde yüksek seviyelere ulaşan etkileri olmamıştır. Ancak populasyonda, çiçeklenme ve olgunlaşma tarihleri arasında geçen sürenin kısaldığı ve dolayısıyla gamma ışını ile erkenciliğin uyarıldığı be lirlenmiştir. İncelenen M1 generasyonunda bütün dozlarda kapsüldeki tohum sayısında düşüş olmuştur. İlginç bir durumda, 40 krad ışınlamada üç bölmeli kapsül morfolojisi ile dikkat çekmiştir. Bitkilerde tohum renginde de ge niş bir varyasyon gözlenmiştir. Farklı gamma ışın dozları, hasatta yaşayan bitki sayısı üzerinde önemli bir etkiye neden olmamıştır. Bunun yanı sıra yükselen doz seviyele rinde steril bitki sayısında artış varsa da önemli düzey de değildir. Bu denemede bitkide tohum verimi, çıkan bitki sayısı, anasaptaki kapsül sayısı, bitki boyu,anasa- pa bağlı yandal sayısı gibi incelenen özelliklerde önemli değişim kaydedilmemiştir. Ancak denemede bazı değişimlerin hormesis olayına dayalı olabileceği düşünülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Kolza, (Brassica napus ssp. oleifera L.), Mutasyon Islahı, Gamma Işın Dozları, Mutagen, Hormesis
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis THE EFFECTS OF THE DIFFERENT GAMMA DOSES THAT APPLIED TO RAPESEED (Brassica napus ssp.oleifera L.) CULTIVARS ON VARIES CHARACTERS OF Ml PLANTS Damla ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural And Sciences Depertmant of Agranoiny Supervisor: Prof. Dr. Özer KOLSARICI 1991, Page: 74 Jury: Prof. Dr. Özer KOLSARICI : Prof.Dr.Günal AKBAY : Prof. Dr. Enver ESENDAL This recearch was aimed to investigate the induced variations that on two rapeseed cultivars of Tower and Semu 209/82 RH which applied five different gamma dases (5, 15, 20, 30, 40 krad) from Cobalt 60 (Co60) source at the Depertmant of Agranomy experimantal fields, university of Ankara in 1989. Gamma doses applied have not effects at very height level on the characters investigated in Ml generations. But the days between the flowering and maturity date were shortened so situmulation of being earlier with gamma rays was determinated. The number of seeds per pod have decreased in all observed Ml popula tions and doses. Also an interesting event was that the pods morghologi having three parts, have been noted in 40 krad dose. There was very wide variations in color of seeds. The different doses of gamma rays have not caused significant effects in surviving plants at harvest date. At the same time, the increasing doses of gamma rays have effected steril plants increasing but it was not at significant level. On the other investigated characters, seed yield per plant, percantage of emergency, pods number per main branch, letarel branches per main stem, plant height, have not recorded significiant effects. But some differences was thought at the base on hormesis event. KEY WORDS : Rapeseed, (Brassica napus ssp. oleifera L. ), Mutation Breeding, Gamma Rays Doses, Mutagen, Hormesis