Yazlık kolza çeşitlerinde tohuma uygulanan farklı gamma dozlarının M3 generasyonundaki etkileri
- Tez No: 34988
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KOLSARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAZLIK KOLZA (Braaaica' napua sap. oleifera L.) ÇEŞİTLERİNDE TOHUMA UYGULANAN FARKLI GAMMA DOZLARININ M3 GENERASYONUNDAKÎ ETKİLERİ Gönül ÇAVUŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Özer KOLSARICI 1994, Sayfa: 84 Jüri: Prof. Dr. Özer KOLSARICI Prof.Dr. Orhan ARSLAN Prof.Dr. Neşet ARSLAN Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında, 1992 yılında yürütülen bu araştırmada; Tower ve Semu 209/82 RH yazlık kolza çeşitlerine 5 farklı doz seviyesinde (5, 15, 20, 30, 40 krad) uygulanan gamma ışınının bitkilerde ortaya çıkardığı değişimler incelenmiştir. M- generasyonunda farklı gamma ışın dozlarının dikkate alınan özelliklerin birçoğunda olumlu yönde değişim' ortaya çıkardığı gözlenmiştir. Özellikle önemli bir kriter olan çiçeklenme başlangıcı gün sayısı bakımından uygulanan dozlarla kontrol bitkiye göre erken çiçek açan hatlar elde edilmiştir. Anasaptaki kapsül sayısı bakımından uygulanan gamma ışın dozlarının özellikle Tower çeşidi üzerinde olumlu yönde uyarıcı etkisinin olduğunu, Semu 209/82 RH çeşidinde ise dozlara bağlı olarak belirgin bir etkinin görülmediği belirlenmiştir. Kapsüldeki tohum sayısı, bitki başına tohum verimi ve toplam verim bakımından her iki çeşittede uygulanan gamma ışın dozlarının olumlu etkisi gözlenirken aynı dozlar hasatta yaşayan bitki sayısı üzerinde kontrole göre artan bir etki yaratmış ancak en yüksek doz uygulaması olan 40 4R'lık dozda kontrole göre bir azalma olmuştur. Yapılan seleksiyon sonucu başta erkenci ve tohum verimi yüksek olan çok sayıda hat ML ve takibeden generasyonlarda tekrar denenmek üzere ayrılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kolza (Brassica napus ssp. oleifera L.), Mutasyon Islahı, Gamma Işın Dozları, Mutagen, Kilorad.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS UPON M3 GENERATION OF DIFFERENT DOSES OF GAMMA RAYS APPLIED TO SEEDS OF SUMMER RAPE VARIETIES (Brassica napus ssp. oleifera L.) Gönül ÇAVUŞ Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Özer KOLSARICI 1994, Page: 84 Jury: Prof. Dr. Özer KOLSARICI Prof.Dr. Orhan ARSLAN Prof.Dr. Neşet ARSLAN In this research which was conducted in the experimental field of the Department of Agronomy, the Faculty of Agriculture, the Ankara University, an attempt was made to study variations in plants caused by gamma rays applied at 5 different doses (5, 15, 20, 30 and 40 krads) to Tower and Semu 209/82 RH of summer rapeseed varieties. Positive variations were observed in most of the considered characteristics of different doses of gamma rays in M~ generation. In reference to the control plant, early flowering lines were obtained through the application of doses particularly with respect to the number of days in the commercement of flowering, which is an important criterion. It was discovered that doses of gamma rays applied with respect to the number of capsules on the stem had a stimulating impact on particularly the Tower variety and that there was no significant impact observed on the Semu 209/82 RH variety, depending on doses. While a positive impact of doses of gamma rays applied to both varieties was observed on the number of seeds in capsule, the seed yield per plant and the total yield, the same doses had an increasing impact on the number of plants living at harvest, as compared to the control plant. However, at 40 kR which was the highest dose applied,, there occured a decrease in comparison with the control plant. As a result of selection carried out, a large number of lines primarily early maturing and having a high seed yield were set aside to be re- tested in ML and subsequent generations. KEY WORDS: Rapeseed {Brassica napus ssp. oleifera L.) Mutation Breeding, Gamma Ray Doses, Mutagen, Kilorad.