Değişken immün yetersizlikte doğal öldürücü hücre düzeyleri ve apoptoz
Natural killer cells and apoptosis in patients with common variable immunodeficiency
- Tez No: 165678
- Danışmanlar: PROF.DR. BİRSEN ÜLKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Özet Değişken immün yetersizlik (Common Variable Immunodeficiency [CVID]), bozulmuş antikor üretimine bağlı hipogammaglobulinemi ve tekrarlayan infeksiyonlarla karakterize heterojen bir hastalıktır. Erişkinde en sık rastlanılan primer immün yetersizlik tablosudur, immün yetersizliğe sebep olan patoloji tam olarak aydınlatılmamıştır. B ve T hücrelerin yanında dendritik hücrelere ait sayısal ve fonksiyonel eksikliklerin de altta yatan neden olabileceğine dair kanıtlar vardır. CVID'de doğal öldürücü (natural killer ) hücrelerin durumu ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Bu tez çalışmasının amacı CVID tanılı hastalarda NK hücre düzeylerinin ve NK hücre spontan apoptoz oranlarının sağlıklı kontrollerle karşılaştırılarak belirlenmesidir. Çalışmaya İ.Ü. Cerrahpaşa ve istanbul Tıp Fakülteleri Çocuk Hastalıkları ve iç Hastalıkları kliniklerinde takip edilen 1 1 değişken immün yetersizlikli hasta ile yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 10 sağlıklı kontrol alınmıştır. Hasta ve kontrollerin çevresel kan örneklerinde lenfosit alt grupları, NK hücrelerin mutlak ve yüzde olarak sayısal değerleri ile NK hücrelerde apoptoz varlığı akım sitometrik yöntemler kullanılarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary Common Variable Immunodeficiency (CVID) is a heterogeneous group of disorders characterized by impaired antibody production, hypogammaglobulinemia and recurrent bacterial infections. The underlying pathogenesis of the disease leading to immune deficiency is unknown. But there is accumulating evidence indicating quantitative and functional defects in T and B lymphocytes as well as in dendritic cells. However there is only a few studies regarding the status of natural killer (NK) cells in CVID. The aim of this study is to determine the level of NK cells as well as the extend of spontaneous apoptosis in NK cells in patients with CVID. Eleven patients with CVID from the Internal Medicine and Pediatric Departments together with 10 healthy, age and sex matched controls entered the study. Lymphocyte immune profile and the presence of apoptosis in NK cells were studied using flow cytometric techniques.