Kuru fasulye çeşitlerinde farklı ekim derinliklerinin verim ve bazı verim unsurları ile kalite üzerine etkileri
Effect of the sowing depth on the yield, yield compenents and guality at dry bean varietes
- Tez No: 183122
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖzYÜKSEK L SANS TEZKURU FASULYE ÇEŞ TLER NDE FARKLI EK M DER NL KLER N NVER M VE BAZI VER M UNSURLARI LEKAL TE ÜZER NE ETK LERMehmet ÇEV KSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarla Bitkileri Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Mustafa ÖNDERJuri : Prof. Dr. Mustafa ÖNDER: Prof. Dr. Bayram SADE:Yard.Doç.Dr.Ercan CEYHANBu araştırma, Karaman li ekolojik şartlarında kuru fasulye çeşitlerinde ekimderinliklerinin verim ve bazı verim unsurları ile kalite üzerine etkilerini belirlemekamacıyla 2005 yılında yapılmıştır. Üç tekerrürlü olarak kurulan bu denemede 4 cm, 8cm ve 12 cm ekim derinliklerde, biri sertifikalı (Akman - 98) ve ikisi popülasyon(Kanada, Amerikan Çalısı) olmak üzere 3 kuru fasulye çeşidi kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; tane verimi ve protein verimi bakımından çeşitlerarasında ve ekim derinlikleri arasında istatistiki olarak fark çıkmamıştır. Ekimderinliklerinin ortalaması olarak en yüksek protein verimi % 24.96 ile AmerikanÇalısından elde edilmiştir. 4 cm derinlikte ekilen parsellerden elde edilen bitkiler enkısa çimlenme (13.3 gün), çiçeklenme (54.0 gün) ve vejetasyon süresine (89.2 gün)sahip olmuşlardır. Aynı sıra ile Amerikan Çalısı 13.8 gün, Kanada 49.5 gün ve 76.7 günile en kısa sürede çimlenen, çiçeklenen ve vejetasyon süresini tamamlayan çeşitlerolmuşlardır.ANAHTAR KEL MELER: Kuru fasulye ( Phaseolus vulgaris L. Var nanusDEKAP), çeşit, ekim derinliği, protein verimi, tane verimi ve verim unsurlarıi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMasters ThesisEffect Of The Sowing Depth on the yield,yield components and quality at Dry Bean VarietesMehmet ÇEV KSelçuk ÜniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Field CropsSuperviser: Prof. Dr. Mustafa ÖNDER2006, Page: 59Jury : Prof. Dr. Mustafa ÖNDER: Prof. Dr. Bayram SADE: Asst. Prof.Dr.Ercan CEYHANThis research was conducted to determine the effects of the sowing depth on theyield, yield components and quality at bean varietes in Karaman?s ecological conditionsin 2005. At the demonstration, three varietes of dry bean were used for the depth of 4cm, 8 cm and 12 cm.one of the variety was certified ( Akman-98 ), other two varietywere territorial dryBeans (Kanada and Amerikan Çalısı).By the result of the research no statistical differences were occured betweengrain efficiency and protein efficiency according to variety differences and sowingdepth. As the average value of the sowing depth, the highest efficieny was achievedfrom Amerikan Çalısı, % 24.96. The beans were achieved from 4 cm. depth parcels hadthe shortest germination (15.3 days), flowering (54.0 days )and vegetation period (89.2days ). With respectively Amerikan Çalısı 13.8 days, Kanada 49.5 days, and 76.7 dayswere the bean varities which were germinated, flowered and vegetated at the shortesttime periods.KEY WORDS: Bean ( Phaseolus vulgaris L.var nanus DEKAP ), varietysowing depth, yield and yield components.ii