Nöroşirurji hastalarında ameliyat sonrası egzersizin kan değerleri üzerine etkisinin incelenmesi
Determination the effect on the blood parameters of postoperative exercise on Neurochirurgical patients
  1. Tez No: 165697
  2. Yazar: ADALET KOCA KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALEV DRAMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
BÖLÜM VI 6.1. ÖZET Araştırma, yatağa bağımlı nöroşirurji hastalarında ameliyat sonrası uygulanan egzersizin kan değerleri düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla, deneysel, analitik ve prospektif olarak planlanmıştır. Araştırma, Eylül 2002 - Haziran 2005 tarihlerinde Ege Üniversitesi Araştırma Hastanesi Nöroşirurji Yoğun Bakım Ünitesi'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, araştırmanın yapıldığı tarihlerde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirurji Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan hastalar oluşturmuştur. Örneklem, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirurji Yoğun Bakım Ünitesi'ndeki orta ve üst düzey yatağa bağımlı hastalardan sınırlamalara uygun“olasılıksız örnekleme yöntemi”ile belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesi için kullanılan tüm analizler, Windows için hazırlanmış SPSS 11.0 programında yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan hastaların günlük egzersiz öncesi ve sonrası ortalamalar arasında nabız, 02 satürasyonu, MCV ve Glikoz değerlerinde egzersiz sonrasında her gün için azalma gözlemlenirken, K ve Mg ortalamalarında artma olmuştur. Egzersiz öncesi ve sonrası lenfosit (%), Basofil (%), Monosit (%), MCV, MCH, MCHC, PDW, MPV, Glikoz, Potasyum ve Klor ortalamaları arasında çeşitli düzeylerde istatistiki olarak anlamlı farklar saptanmıştır. Yatağa bağımlı ameliyat sonrası dönemdeki hastalarda egzersizin bazı kan değerlerine olumlu katkı sağladığı bu nedenle ROM egzersizlerinin 79gereksinimi olan tüm hastalara uygulanması için çeşitli düzenlemeler yapılması gereklidir. 6.2. SUMMARY This research has been planned as experimental.analytic and prospective to determine the effect on the blood parameters of exercise. This research was carried out in Neurochirurgical Intensive Care Unit of Ege University Medical School Hospital, from September 2002 to June 2005. The study population consist of patients who hospitalized Neurochirurgical Intensive Care Unit of Ege University Medical School Hospital. Sample has been determined with randomize method 25 dependent patient. Data was analyzed with SPSS 1 1.00 for Windows program. Means heart rate, oxigen saturation, MCV and glucose of patients have been decreased after exercise. Means of K and Mg were observised rising before exercise.
Özet (Çeviri)
gereksinimi olan tüm hastalara uygulanması için çeşitli düzenlemeler yapılması gereklidir. 6.2. SUMMARY This research has been planned as experimental.analytic and prospective to determine the effect on the blood parameters of exercise. This research was carried out in Neurochirurgical Intensive Care Unit of Ege University Medical School Hospital, from September 2002 to June 2005. The study population consist of patients who hospitalized Neurochirurgical Intensive Care Unit of Ege University Medical School Hospital. Sample has been determined with randomize method 25 dependent patient. Data was analyzed with SPSS 1 1.00 for Windows program. Means heart rate, oxigen saturation, MCV and glucose of patients have been decreased after exercise. Means of K and Mg were observised rising before exercise.