Multifidus adalelerinin rekürren lomber disk hernisi gelişimindeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of the multifidus muscle in the development of the recurrent lumbar disc herniation
  1. Tez No: 665092
  2. Yazar: MESUT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ÇEKİNMEZ, UZMAN AHMET KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Lomber disk hernisi ameliyatları sonrası atrofiye giden multifidus adalelerinin rekürren disk hernisi gelişimi üzerindeki etkisini araştırarak, etkisi olması halinde primer lomber disk hernisi ameliyatları sonrasında lomber rekürren disk hernisi oranını uygun bel egzersiz programları ile azaltmayı planladık. Retrospektif olarak primer lomber disk cerrahisi öncesi ve rekürren ameliyatı öncesi hastaların multifidus adale Cross-Section Area(CSA) ve Muscle-Lamina Distance(MLD)'si radyolojik olarak lomber manyetik rezonans görüntüleme(MRG) görüntüleri kullanılarak ölçümlendi. Bu ölçümler dahilinde lomber disk hernisi ameliyatları sonrasında multifidus adale geliştirici egzersiz programı uygulamasının rekürren disk gelişimi üzerindeki etkisi istatiksel olarak değerlendirildi. Gerekçe ve Yöntem: Lomber disk hernisi ameliyatları sonrası tekrarlayıcı disk hernileri %4 gibi küçümsenmeyecek bir oranda görülebilmektedir. Lomber disk hernisi ameliyatları sonrası atrofiye giden multifidus adalelerinin rekürren disk hernisi gelişimi üzerindeki etkisi ve ameliyat sonrası verilen egzersiz programının lomber rekürren disk hernisini gelişimi üzerindeki etkisini inceledik. İstatiksel değerlendirme SPSS 21.0 programı kullanılarak yapıldı. Sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler ortalama-standart sapma, kategorik veriler sayı ve yüzde olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Topic: To research the role of multifidus muscles in recurrent disc herniation development Objective: Researching the effect of atrophied multifidus muscles post lumbar disc herniation operation on the development of lumbar disc herniation, and in the occurrence of the effect we planned to reduce the rate of lumbar recurrent disc herniation after lumbar disc herniation operation with appropriate back exercise programs. Retrospectively before primary lumbar disc surgery and recurrent operation, the multifidus muscle Cross-Section Area (CSA) and Muscle-Lamina Distance(MLD) of the patients were radiologically gauged using magnetic resonance imaging (MRI). Within these evaluations the effect of the application of multifidus muscle development exercise program after lumbar disc herniation operation on recurrent disc development was statistically assessed. Motive and Method: After lumbar disc herniation operations, recurrent disc herniation can be seen at a rate that cannot be underestimated as 4%. We examined the effect of atrophied multifidus muscles post lumbar disc harniation operation on recurrent disc herniation development and the effect of the suggested post operation exercise program on lumbar recurrent disc herniation development. Statistical evaluation was made using SPSS 21.0 program. Descriptive statistics for numerical variables were expressed as average-standard deviation, and categorical data as numbers and percentages.