Klinik olarak sağlıklı ve sağlıklı olmayan kedi ve köpeklerde borna hastalığı ve risk faktörlerinin incelenmesi
The investigation of borna disease and risk factors in clinically healthy and unhealthy cats and dogs
  1. Tez No: 165776
  2. Yazar: BANU TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
8. ÖZET Bu çalışmanın amacı, Marmara Bölgesindeki kedi ve köpeklerde Borna hastalığının sıklığı ve risk faktörlerini araştırmaktır. Kedi ve köpeklerde görülen klinik bulgular ve bazı faktörlerin hastalıkla ilişkisi yönünde çalışmalar yapıldı. Kan vermeye istekli hayvan sahiplerinde de Borna hastalığı araştırıldı. Bu amaçla, Anatolia Hayvan Hastanesine getirilen (Suadiye, İstanbul) ve Sarıyer belediyesine ait hayvan barınaklarında tutulan çeşitli ırk, yaş ve cinsiyette toplam 100 kedi, 100 köpek ve kan vermeye istekli olan 11 kedi ve 10 köpek sahibi toplam 21 kişi incelendi. Kedi ve köpekler klinik olarak sağlıklı ve sağlıksız olarak 2 gruba ayrıldı. Tüm kedi ve köpeklerden kan alındı ve bu kanların hematolojik ve biyokimyasal analizleri yapıldı. Ayrıca köpek,kedi ve kan vermeye istekli hayvan sahiplerinden alınan kan serumları BDV antikorları yönünden ELISA ile incelendi. ELISA'da Borna hastalığı virüsünün (BDV) rekombinant p40 antijeni kullanıldı. ELISA sonuçlarına göre 27 (%27) köpek serumunda, 50 (%50) kedi serumunda ve 11 (%52.3) insan serumunda BDV antikorları saptandı. Seropozitif insanların 5' i köpek sahibi, 7' si ise kedi sahibidir. BDV antikorları saptanan kedi ve köpeklerde seropozitiflik ile klinik olarak sağlıklı ve hasta olmaları arasında bir ilişki saptanmadı. Bu durum hastalığın asemptomatik olarak seyredebileceğinin bir göstergesidir. Buna karşın köpeklerin evde yaşaması ile BDV seropozitifliği arasında istatistiksel bir ilişki saptandı. Kedilerde ise sokakta yaşamanın hastalık riskini arttırdığı bulundu. Ayrıca hem kedide hem de köpekte 1-7 yaş arasında ve erkek hayvanlarda hastalık riskinin arttığı saptandı. Nörolojik bulguları olan köpeklerde ise Borna hastalığı seropozitifliği açısından riskin arttığı tespit edildi. Hematolojik analizlerin sonuçlarına göre ise trombositoz olan kedilerde seropozitiflik yüksek oranda saptandı. 63Köpeklerdeki seropozitiflik ile sahiplerindeki seropozitiflik arasında bir ilişki saptanmadı ancak riskin arttığı bulundu. Kedi sahiplerinde Borna hastalığı riskinin köpek sahiplerine oranla yüksek olduğu saptandı. Sonuç olarak, köpek, kedi ve insanda Borna hastalığı virusu antikorları ELISA yöntemi uygulanarak saptandı. Yapılan klinik muayene, hematolojik ve biyokimyasal analizleri ile de hastalığın risk faktörleri araştırıldı. Bu çalışma ile ayrıca Türkiye'de ilk kez köpeklerde Borna hastalığı tespit edildi. Elde edilen veriler ışığında, hastalığın asemptomatîk olarak da seyredebileceğinden dolayı sağlıklı görünen hayvanların etkenin yayılmasında önemli rol oynayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, hasta hayvanların sahiplerinde de BDV antikorlarının saptanmış olması dikkat çekilmesi gereken bir konudur. 64
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY THE INVESTIGATION OF BORNA DISEASE AND RISK FACTORS IN CLINICALLY HEALTHY AND UNHEALTHY CATS AND DOGS In this study, detection and the frequency of Borna disease in dogs and cats in Marmara region and investigation of risk factors of the disease were aimed. The association between the disease, risk factors and the clinical findings were also aimed. The clients who are willing to cooperate in this study were investigated for Borna disease (BD). For this, Blood samples were taken from 100 dogs and 100 cats which were brought to Anatolian Animal Hospital (Suadiye- Istanbul) and animal shelters belonging to Sarıyer Municipality. The dogs and cats were consisted of various breeds, age and sex. Blood samples were also taken from 21 clients (clients of 11 cats and 10 dogs). According to clinical findings, dogs and cats are divided into 2 groups as clinically healthy and unhealthy. Blood samples were taken and hematological and biochemical analysis have been performed in all dogs and cats sera. All sera taken from dogs, cats and sera from 21 clients were analysed by ELISA for the presence of antibodies to Borna disease virus (BDV). Recombinant p40 of BDV was used in ELISA as an antigen. Antibodies to BDV were detected in the sera of 27 (27 %) dogs, 50 (50%) cats and 11 (52.3%) clients. Five of the seropositive clients were dog owners, while 7 of them were cat owners. There was no association between the seropositivity and being healthy and unhealthy of the dogs and cats. This may reflect that the diseases might be seen asymptomatically. In contrast, there was an association between the seropositivity and lifestyle of the dogs. This was statistically significant and shows that dogs living inside are at particular 65risk for BD. For cats, living outside increased the risk of BD. Also in dogs and cats the risk was higher in male animals and at the age between 1-7 years. The risk was also increasde in dogs with neurological findings. Hematological analyses showed that cats with trombocytosis were at higher risk for BD. There was no association between the seropositivity of dogs and seropositivity of clients. But keeping the dogs increased the risk of BD for clients. This risk was higher when cats were kept as a pet. In conclusion, antibodies to BDV were detected in dogs, cats and clients by ELISA. The risk factors for BD have been investigated by clinical examination, hematological and biochemical analysis. For the first time, antibodies to BDV were detectec in Turkish dogs. The results indicated that seropositive asymptomatic animals are of great importance in the spread of BDV. In addition, it is an important finding that antibodies were also detected in the considerable number of clients. 66