Kamu yapısı cephesinde simetri; Ulus-Sayıştay ve Ankara Ticaret Odası (ATO)
'Symmerty in public buildings' facade Ulus-Sayıştay and Ankara Ticaret Odası (ATO)
  1. Tez No: 165802
  2. Yazar: ELVAN ELİF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSU BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
KAMU YAPISI CEPHESİNDE SİMETRİ; ULUS-SAYIŞTAY ve ANKARA TİCARET ODASI (ATO) (Yüksek Lisans Tezi) E.Elif OZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT, 2005 ÖZET Bu tez kapsamında, Mimari Tasarım İlkelerinden olan 'SİMETRİ' kavramı ile tarihsel süreçte Kamu yapısı cephesindeki simetrik biçimlenme, biçimsel ve simgesel estetik değerler bağlamında değerlendirilecektir. Bu doğrultuda; 20. yy'ın ilk yarıyılına ait Ulus-Sayıştay binası ve 20. yy.'ın son yarıyılına ait ATO (Ankara Ticaret Odası) yapısı, gerek cephe biçimlenmesi ve gerekse de kentsel ölçeğe katılımı bağlamında çalışmaya konu edilecektir. Yüzeyin 'Plastik Biçim'i (cephe elemanları ve malzeme kullanımı) ve 'Anlamsal Biçim'i tezdeki tartışmanın temel başlıklarıdır. Tezde ortaya konan; 20.yy'ın ilk yarıyılı ile ikinci yarıyılına ait kamu yapılarındaki simetrik biçimlenmenin içerdiği katmanlı yapının biçimsel ve anlamsal açıdan farklılıklar sunduğu ve gerek cephe elemanlarının ölçek ve biçimlenmesi ve gerekse de kullanılan malzemedeki farklılıklar nedeniyle farklı yorumlandığı yönündedir. Çalışmada simetrik biçime yönelik yorumlarda akademisyen ve pratisyen mimarlar arasında farklılıklar olabileceği düşünülerek her iki gruptan yaklaşık sayılarda (Eğitimci 34, Pratisyen 45) denek grubunaanket uygulanmıştır. Kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan anket çalışması yardımıyla elde edilen sonuçlar, her iki yapı için geçerli olan simetrik kurgunun 'Denge' ve 'Güç' ifadesi olarak algılandığını göstermektedir. 20. yy'ın ilk yarıyılına ait kamu yapısının genel olarak sunduğu anlamsal ifade her iki grup tarafından beğenilmekle birlikte, 21. yy başı için geçerli bir kamu imajı olarak görülmemiştir. Genel sonucu etkilemese de her iki grubun verdiği yanıtlar arasındaki farklılık ilginçtir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 601 01 00 Simetri, Simetrik Biçim, Estetik, Anlamsal Biçim, Plastik Biçim, Mimari Yüzey, Kamu Yapısı 207 Yrd. Doç. Dr. Aysu Başkaya
Özet (Çeviri)
İİİ SYMMETRY IN PUBLIC BUILDINGS' FACADE; ULUS-SAYIŞTAY AND ANKARA TİCARET ODASI (ATO) (M. Sc. Thesis) E. Elif OZDEMIR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCİENCE AND TECHNOLOGY February, 2005 ABSTRACT Within the scope of this thesis, one of the basic design concept of 'Symmetry' and the symmetrical shaping of public buildings' facades through history will be evaluated in terms of its formal and symbolic aesthetic values. Regarding that; both of the public buildings, i.e. Ulus- Sayıştay building belongs to the first half of the 20th century and ATO (Ankara Commerce Association) building belongs to the last part of the 20th century have been examined both regarding the plastic effect given with the facade and the contribution to the city itself. The main discussion in the thesis is on 'Plastic Formation' (components of the facade and the materials) and 'Creation of Meaning'. It is believed that even though both have symmerical facade organization in general, there are disparities between the buildings of different periods either in terms of plastic formation or the creation of the meaning. Emphasis is placed upon meaning constituted both by the scale and form of the elements and the materials used on the facade.IV Due to the fact the academicians and practising architects might interpret the space different from each other, approximately equal number of participants (34 academicians, 45 practicing architects) were included in the research. The results of the questionnaire formed with open and closed ended questions showed that, for both groups symmetrical order is very much correlated with 'balance' and 'power'. Although the perceptual meaning of the building belonged to the first part of the 20th century was liked more than the other example, the formal qualities of that one was not approved at all as a representation of the 21st century public building exterior. With no changes on the general results, to see the slightly different answers given by each group (academicians and practising architects) was interesting. Science Code : 601 01 00 Key Words : Symmetry, Symmetrical Formation, Aesthetic, Meaning Formation, Plastic Formation, Architectural Surface, Public Building Page Number : 207 Adviser : Assist Prof. Dr. Aysu Başkaya