Müzelerde aydınlatma kriterlerinin analizi ve Antalya Müzesi örneği
Analysis of illumination criteria for museums and a example; Antalya Museum
- Tez No: 165808
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
MÜZELERDE AYDINLATMA KRİTERLERİNİN ANALİZİ VE ANTALYA MÜZESİ ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat KARAKAŞLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Bu tez çalışmasında müzelerde oluşturulması gereken aydınlatma kriterleri incelenmiştir. İzleyicinin müze içinde yer alan mekanlardan en iyi biçimde yararlanabilmesi ve sergilenen nesnelerin uygun şekilde izleyicinin görüşüne sunulabilmesi için gerekli olan doğal ve yapay aydınlatma niceliği ve nitelikleri araştırılmıştır, özellikle müzelerde aydınlatmada önem arz eden bir konu olan; sergilenen eserlerin üzerinde ışığın zararlı etkileri de incelenmiştir. Uygulama çalışması kısmında ise; Antalya Müzesi' nde sergileme yapılan salonlar örnek araştırma mekanları olarak seçilerek bu mekanların mevcut aydınlatma düzenleri incelenmiş, elde edilen veriler, teorik bölümde verilen bilgiler doğrultusunda eleştirilmiş ve sonuçlar değerlendirilerek öneriler sunulmuştur. Bilim Kodu : 601.02.00 Anahtar Kelimeler : Müzeler, mimarlıkta aydınlatma, müzelerde doğal ve yapay aydınlatma Sayfa Adedi : 19S Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Cüneyt KURTAY
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF ILLUMINATION CRITERIA FOR MUSEUMS AN» AN EXAMPLE; ANTALYA MUSEUM (M.Sc Thesis) Murat KARAKAŞLI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT In this thesis, illumination criterias for museums is analysed. To give the best service for spectators from places in the museums and to present exhibition objects conformable for spectators' view, necessary natural and artificial lighting quality and quantity are examined. Especially harmful effects of light, which is a necessary theme for lighting in museums, is analysed too. As a case study; Antalya Museum's exhibition halls are selected as an example place for searching. Present lighting design is analysed, obtained datas are criticized through the knowledges which are given in the theoretical chapters and after evaluating results, suggestions are given. Science Code : 601.02.00 Key Words : Museums, illumination in architecture, natural and artificial lighting in museums Page Number : 198 Adviser : Y. Doc. Dr. Cüneyt KURTAY