Uzay araçlarında kullanılan enerji, kaynak ve sistemlerin incelenmesi
Investigation of energy, source and systems using in the spacecrafts
  1. Tez No: 165814
  2. Yazar: ABDÜLKADİR KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜMER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
UZAY ARAÇLARINDA KULLANILAN ENERJİ, KAYNAK VE SİSTEMLERİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Abdülkadir KOÇER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada uzayın önemi, kullanım alanları ve bir uzay aracının uzaya gönderilmesinde etkili olan roketlerin çeşitleri incelenmiştir. Uzayın iletişim, yön bulma ve gözlem olmak üzere üç kullanım alanı olduğu tespit edilmiştir. Jet motorların çalışma sitemleri, roketlerin çalışma prensibi ve temeli hakkında bilgi verilmiştir. Katı ve sıvı yakıtlı roketler karşılaştırılmıştır. Kimyasal, elektrik, güneş ve nükleer itmeli roketler hakkında bilgi verilmiştir. Nükleer roketlerden birim kütle başına elde edilen enerji, kimyasal roketlere göre 107 kat daha fazla elde edilebileceği tespit edilmiştir. Bir uzay aracının uzaya gönderilmesi ve dönüşü üzerinde durulmuştur. Ayrıca VISTA ve Galileo uzay araçları hakkında bilgi verilmektedir. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Roket, Uzay Aracı, Nükleer Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sümer ŞAHİN
Özet (Çeviri)
IV INVESTIGATION OF ENERGY, SOURCE AND SYSTEMS USING IN THE SPACECRAFTS (M.Sc. Thesis) Abdülkadir KOÇER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In this study, importance and useful fields of the space and kind of rockets effectual for sending to the space a spacecraft have been investigated. Three fields of usage; on condition of communication, navigation and observation of the space has been determined. Running systems of the jet engines principle and base on rockets have been given information. Liquid and solid fuel rockets have been compared. It has been given information about chemical, electrical, solar and nuclear propellant rockets. It has been determined the energies per unit mass available from nuclear rockets about 107 times than from chemical rockets. Roundtrip of a spacecraft to the space has been dwelled upon. Besides, it has been given information about VISTA and Galileo spacecrafts. Science Code : 708 Key Words : Rocket, Spacecraft, Nuclear Page Number : 82 Adviser : Prof. Dr. Sümer ŞAHİN