Malathion insektisitinin aynalı sazan (Cyprinus carpio L., 1758) üzerindeki akut toksik etkisinin araştırılması ve davranış değişimlerinin incelenmesi
Investigation of acute toxicicty of malathion insecticide on mirror carp (Cyprinus carpio L., 1758) and the observation of associated behavioral changes
- Tez No: 165815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada tarımsal faaliyetler sonucu sucul ekosisteme toksik kirletici olarak ulaşan malathion insektisitinin aynalı sazan (Cyprinus carpio L.,1758) üzerinde 96 saatlik LC50 değeri saptanmıştır. Denemeler 4 seri halinde planlanmış ve toplam 200 aynalı sazan bireyi kullanılmıştır. Bu çalışmada akut toksisite deneylerinden statik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca malathion insektisitinin her bir konsantras yonunda aynalı sazan bireylerindeki davranış değişiklikleri tespit edilmiştir. Malathion denemesinden elde edilen bulgular Probit Analiz Yöntemi ile bilgisayar ortamında değerlendirilmiş ve aynalı sazan bireylerinde 96 saatlik LC50 değeri 17,44 mg/L olarak hesaplanmıştır.Anahtar Kelimeler : Biyodeney, LC50, insektisit, akut toksisite, sazan, malathion, akuatik toksik test
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the determination of 96 hour LC50 values of malation, a toxic pollutant on aqueous system as a result of agricultural activities, on mirror carp {Cyprinus carpio L, 1758). The research was carried out in four series using 200 mirror carp. The behavioral changes of the fish were monitored at different toxicant concentrations. The data were evaluated by the use of Probit Analysis method and the 96 hour LC50 value of malation on mirror carp found as 17.44 mg/L. Keywords : Bioassay, LC50, insecticide, mirror carp, malathion, aquatic toxicity test