Kentsel yoksulluk ve kentlileşme sürecinde iki örnek: Karanfilköy ve Derbent Mahalleleri
Two example of urban poverty and urbanisation: Karanfilköy and Derbent
  1. Tez No: 165816
  2. Yazar: DİLEK GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAN ÖZDEMİR SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
iii KENTSEL YOKSULLUK VE KENTLİLEŞME SURECİNDE İKİ ÖRNEK: KARANFİLKÖY VE DERBENT MAHALLELERİ (Yüksek Lisans Tezi) Dilek GÜMÜŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Çalışmada insanlığın en eski sorunlarından biri olan yoksulluk olgusunun kentleşme sürecinde geçirdiği değişimler ve kısa tarihçesi anlatılmıştır. Günümüz kentlerinde yoksulluğun ulaştığı yeni boyutlar ortaya konularak, Türkiye örneği üzerinde İstanbul kentinde iki farklı gecekondu alanında anket çalışması yapılmıştır. Karanfilköy ve Derbent Mahallelerinin seçildiği çalışmada Karanfilköy'de kent yoksulluğunun özelliklerini çok yansıtmayan bir profil ortaya çıkmıştır. Derbent Mahallesi ise yoksulluk kültürünün daha hakim olduğu bir gecekondu alanıdır. Kentsel yoksulluk, zaman içinde sürekli değişip, farklı boyutlar kazanan bir olgudur ve ölçütleri de her toplumda, her kültürde farklılık göstermektedir. Bilim Kodu * 805 Anahtar Kelimeler : Yoksulluk, Kentsel Yoksulluk, Toplumsal Sınıf Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nihan ÖZDEMİR SÖNMEZ
Özet (Çeviri)
IV TWO EXAMPLE OF URBAN POVERTY AND URBANISATION: KARANFİLKÖY AND DERBENT (M. Sc. Thesis) Dilek GÜMÜŞ GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT This works subject is one of the oldest problems of humanity, which is povert and its changes in urbanisation process. In cities, urban poverty is the main reason the lots of problems. These are economic, social and cultural problems and effect city life badly. Two survey space 'Gecekondu settement' are choosen in the biggest city of Türkiye - İstanbul-. They are Karanfilköy and Derbent and also we can say that they are very different gecekondu settlements. Karanfilköy has higher economic, social and education indicator than Derbent in survey results. Science Code Key Words Page Number Adviser :805 : Poverty, Urban Poverty, Social Class :95 : Yrd. Doç. Dr. Nihan ÖZDEMÎR SÖNMEZ