PIC denetimli kondansatör grupları ile güç katsayısının düzeltilmesi
Power factor correction using PIC controlled capacitor groups
  1. Tez No: 165817
  2. Yazar: ORHAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAMİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ill PIC DENETİMLİ KONDANSATÖR GRUPLARI İLE GÜÇ KATSAYISININ DÜZELTİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Orhan KAPLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Endüktif yüklerin endüstrideki kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Bu yükler bağlı oldukları hatlardan reaktif güç çekerler. Endüktif yüklerin ihtiyaç duyduğu reaktif güçlerin belirli tekniklerle karşılanmasına kompanzasyon denir. Bu sayede mevcut santrallerde üretilen enerji daha ucuza ve tam kapasiteli olarak kullanılabilir. Hızla gelişen bilgisayar teknolojisi kompanzasyon çalışmalarını da mikrodenetleyici tabanlı olarak yapılabilmesine olanak sağlar. Bu çalışmada, öncelikle Sisteme ait akım ve gerilim bilgileri ölçülüp PIC 16F877 denetleyicisine aktarılarak güç katsayısı hesaplanmıştır. Bu işlemin sonucunda ölçülen güç katsayısını l'e yaklaştırmak için gerekli ileri reaktif güç ihtiyacı tespit edilmiştir. PIC 16F877 denetleyicisi uygun çıkışlar üreterek, reaktif güç ihtiyacını kondansatörler tarafından karşılamaktadır. Bilim Kodu : 626.01.02 Anahtar Kelimeler : Güç Katsayısı, Kompanzasyon, Mikrodenetleyici, PIC Sayfa Adedi : 58 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İlhami ÇOLAK
Özet (Çeviri)
POWER FACTOR CORRECTION USING PIC CONTROLLED CAPACITOR GROUPS (M.Sc. Thesis) Orhan KAPLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2005 ABSTRACT The uses of inductive loads in industry have been increased day by day. These loads draw reactive power from the line. The system providing reactive power required by inductive loads called as a compensation system. Compensation systems allow the power generation system to operate at full capacity and to produce cheap energy. Developing computer technologies provide compensation system to operate based on microcontroller. In this study, first of all, the current and the voltage belong to the system are measured and then loaded to the PIC16F877 to calculate the power factor of the system. After that, required leading reactive power to keep the power factor as close as to 1 is calculated. Finally, PIC16F877 produces necessary signals to provide required reactive power from the capacitor groups. Science Code : 626.01.02 Key Words : Power Factor, Compensation, Microcontroller, PIC Page Number: 58 Adviser : Assoc. Prof. Dr. İlhami ÇOLAK