Süt ve süt ürünlerinden izole edilen Staphylococcus aureusların çeşitli biyokimyasal özellikleri ve antibiyotiklere duyarlılıklarının araştırılması
Investigation of various biochemical characteristics and antibiotic sensitivities of staphylococcus aureus strains isolated from milk and dairy products
  1. Tez No: 165825
  2. Yazar: ESİN TURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
SUT VE SUT ÜRÜNLERİNDEN İZOLE EDİLEN STAPHYLOCOCCUS AUREUS'LARIN ÇEŞİTLİ BİYOKİMYASAL ÖZELLİKLERİ VE ANTİBİYOTİKLERE DUYARLILIKLARININ ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) ESİN TURAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 2005 ÖZET Çalışmamızda çiğ süt, pastörize süt ve sade dondurma örneklerinden izole edilen S. aureus' ların, çeşitli biyokimyasal özellikleri ile patojenite kriterleri olan DNaz aktivitesi ve slime üretimi araştırılmıştır. Çiğ süt örneklerinden izole edilen 60 adet S. aureus izolatının 57'si (%95), pastörize süt örneklerinden izole edilen 34 adet S. aureus izolatının 32'si (%94,1) ve dondurma örneklerinden izole edilen 16 adet S. aureus izolatının 15'i (%93,8) DNaz pozitif tespit edilmiştir. Çiğ süt örneklerinden izole edilen 60 adet S. aureus izolatının 38'i (%63,3)> pastörize süt örneklerinden izole edilen 34 adet S. aureus izolatının 14'ü (%41,2) ve dondurma örneklerinden izole edilen 16 adet S. aureus izolatının 6'sı (%37,5) slime pozitif olarak saptanmıştır. Ayrıca araştırmamızda çiğ süt, pastörize süt ve dondurma örneklerinden izole edilen S. aureus izolatlarının antibiyotik duyarlılık testleri, Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemiyle Mueller Hinton Agar besiyerinde, 8 farklı antibiyotik kullanılarak tespit edilmiştir. Antibiyotik diskleri eritromisin (15mcg), penisilin-G (10U), basitrasin (10U), sefoperazon+sulbaktam (75mcg/30mcg), vankomisin (30mcg), ampisilin+sulbaktam (lOmcg/lOmcg) ve siprofloksasin (5mcg)'dir. Araştırmamız sonucunda çiğ süt izolatlarmm eritromisin'e %13,3, penisilin- G'ye %96/7, metisilin'e %98,3, basitrasin'e %100 dirençli olduğu ve izolatların tamamının sefoperazon+sulbaktam, vankomisin, ampisilin+sulbaktam vesiprofloksasin'e duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Pastörize süt izolatlarının penisilin-G ve metisilin'e %97, basitrasin'e %100 dirençli olduğu ve izolatlann tamamının eritromisin, sefoperazon+sulbaktam, vankomisin, ampisilin+sulbaktam ve siprofloksasin'e duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Dondurma izolatlarının penisilin-G'ye, metisilin'e ve basitrasin'e %93,8 dirençli olduğu ve izolatlann tamamının eritromisin, sefoperazon+sulbaktam, vankomisin, ampisilin+sulbaktam ve siprofloksasin'e duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Bilim Kodu: Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi: Tez Yöneticisi : 126 Staphylococcus aureus, antibiyotik duyarlılık, süt, süt ürünleri 75 Yrd. Doç Dr. Neslihan GÜNDOĞAN
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATION OF VARIOUS BIOCHEMICAL CHARACTERISTICS AND ANTIBIOTIC SENSITIVITIES OF STAPHYLOCOCCUS AUREUS STAINS ISOLATED FROM MILK AND DAIRY PRODUCTS (M. Sc. Thesis) ESİN TURAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH 2005 ABSTRACT In our study, we investigated various biochemical characteristics of S. aureus strains isolated from raw milk, pasteurized milk and ice-cream samples. In addition, we studied DNase activity and slime production which are virulance factors for S. aureus. According to our results, it was found that 57 (95%) of 60 S. aureus isolated from raw milk, 32 (94,1%) of 34 S. aureus isolated from pasteurized milk and 15 (93,8%) of 16 S. aureus isolated from ice-cream had DNase activity. Moreover, it was found that 38 (63,3%) of 60 S. aureus isolated from raw milk, 14 (41,2%) of 34 S. aureus isolated from pasteurized milk and 6 (37,5%) of 16 S. aureus isolated from ice-cream were slime production positive. In addition, antibiotic susceptibilities of S. aureus strains isolated from different samples such as raw milk, pasteurized milk and ice-cream were studied with Kirby-Bauer disk diffusion test by using 8 different antibiotics on Mueller Hinton Agar: Erythromycin (15mcg), penicillin-G (10U), methicillin (5mcg), bacitracin (10U), cefoperazone+sulbactam (75mcg/30mcg), vancomycin (30mcg), ampicillin+sulbactam (lOmcg/lOmcg) and ciprofloxacin (5mcg). According to the results, it was found that the raw milk isolates 13,3% were resistant to erythromycin, 96,7% to penicillin-G, 98,3% to methicillin, 100% to bacitracin and all of the raw milk isolates were susceptible to cefoperazon+sulbactam, vancomycin, ampicillin+sulbactam and ciprofloxacin.IV Of the pasteurized milk isolates 97% were resistant to penicillin-G and methicillin, 100% to bacitracin and all of the pasteurized milk isolates were susceptible to erythromycin, cefoperazon+sulbactam, vancomycin, ampicillin+sulbactam and ciprofloxacin. Of the ice-cream isolates 93,8% were resistant to penicillin-G, methicillin and bacitracin and all of the ice-cream isolates were susceptible to erythromycin, cefoperazon+sulbactam, vancomycin, ampicillin+sulbactam and ciprofloxacin. Science Code: 126 Key Words : Staphylococcus aureus, antibiotic sensitivities, milk, dairy products Page Number: 75 Adviser : Assoc Dr. Neslihan GÜNDO?AN