Karayolu altyapısında zeminlerin kireçle iyileştirilmesi
Improvement of soils by lime in highway subgrades
  1. Tez No: 165829
  2. Yazar: ŞEYHMUS ÜLKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
İİİ KARAYOLU ALTYAPISINDA ZEMİNLERİN KİREÇLE İYİLEŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Şeyhmus ÜLKER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Zemin-kireç reaksiyonları karmaşıktır ancak farklı koşullar altındaki zeminlerin kireçle davranışı hakkında çok çeşitli temel yaklaşımlar ve arazi deneyimleri de yok değildir. Zemin-kireç karışımlarının özelliklerini kesin bir şekilde tanımlamak mümkün değildir. Tasarlanan kullanım miktarı, kullanım amacı ve deney koşullarına göre; kullanım, değerlendirme ve karışım dizayn yöntemleri geliştirilmelidir ve bunlar genel amprik sonuçlardan çok, özgün deneylere dayanmalıdır. Zemin-kireç karışımlarındaki farklılığı tanımlama ve uygulamada bu sonuçlan kullanma yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmada iki tip killi zemin ( CH ve CL ), farklı yüzdelerde ( %1, 3, 5, 10 ) kireçle karıştırılmış ve her karışım için Elek Analizi, Hidrometre, Atterberg Limitleri, Özgül Ağırlık, Standart Proktor, Konsoidasyon, Üç Eksenli Basınç ve Permeabilite Deneyleri uygulanarak ortaya çıkan özellik değişimlerinin tespiti amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda; katılan kirecin, iki tip zeminde de direnim artışına ve fiziksel özelliklerde gelişmeye Önemli oranda katkıda bulunduğu gözlemlenmiştir. Bilim Kodu : 963 Anahtar Kelimeler : Kil, sönmüş kireç, sönmemiş kireç, iyileştirme Sayfa Adedi :363 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
IV IMPROVEMENT OF SOILS BY LIME m HIGHWAY SUBGRADES (M.Sc. Thesis) Şeyhmus ÜLKER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT Soil-lime reactions are complex; however, sufficient basic understanding and field experience are available to provide adequate technology for successful lime treatment of a large number of soils under a wide variety of conditions. It is not possible to define the actual properties of soil-lime mixtures. The use, evaluation and mixture design procedures should be developed in terms of intended use, objectives and test conditions and this evaluation should be based on meaningful tests rather than empirical results. In this study, Sieve and Hydrometer Analysis, Atterberg Limits, Specific Gravity, Standard Proctor, Consolidation, Triaxial Strength and Permeability Tests were applied to two type of clay soil ( CH and CL ) with different percentages of lime ( %1, 3, 5, 10) and property changes were established. As a result of study it was observed that, added lime has a significant effect on soils as; increasing of strength and development of physical properties. Science Code : 963 Key Words : Clay, hydrated lime, quicklime, improvement Page Number: 363 Adviser : Yrd.Doç.Dr. Kürşat ÇUBUK