Pb2+, Cd2+ ve Zn2+ iyonlarının poli (akrilamit-Ko-maleik asit) hidrojenleriyle yarışmalı adsorpsiyonunun diferansiyel puls polarografisi ile tayini
Determination of competitive removal of Pb2+, Cd2+ and Zn2+ lons with poly (acrylamide-Co-maleic acid) hydrogels by differential pulse polarography
  1. Tez No: 165847
  2. Yazar: YELİZ GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECAİ İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Pb2+, Cd2+ VE Zn2+ İYONLARININ POLİ(AKRÎLAMİT-KO*MALEİK ASİT) HİDROJELLERİYLE YARIŞMALI ADSORPSİYONUNUN DİFERANSİYEL PULS POLAROGRAFİSİ ÎLE TAYİNİ {Yüksek Lisans Tezi) Yeliz GÖMÜŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Bu çalışmada, farklı kompozisyonlardaki Poli(akrilamit-ko-maleik asit) [P(AAm/MA)] hidrojelleri, akrilamit (AAm) / maleik asit (MA) / su kanşımlannda 60Co y-ışınlanmasıyla hazırlandı. Bu hidrojellerin kompozisyonlarının Pb2+, Cd2+ ve Zn2+ İyonlarını içeren sulu çözeltilerdeki yarışmalı adsorpsiyonu araştırıldı. Hidrojel kompozisyonları ve adsorpsiyon özellikleri oldukça hassas bir elektro- analîtik teknik olan Differensiyel Puis Pol arograf isi (DPP) ile saptandı. pH, sıcaklık ve iyonik şiddet etkisinin adsorpsiyon üzerinde Önemli bir role sahip olduğu gözlendi. P(AAm/MA) hidrojelleri içindeki MA içeriği artışı, bu iyonların adsorpsiyonunda önemli bir artışa neden oldu. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Hidrojel, Yarışmalı adsorpsiyon, Polarografi Sayfa Adedi : 48 Tez Yöneticisi : Boç. Dr. Recai İNAM
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF COMPETITIVE REMOVAL OF Pb2+S Cd2+ AND Zn2+ IONS WlTH POLY(ACRYLAMÎDE-CO-MALEÎC ACİD) HYDROGELS BY DIFFERENTIAL PULSE POLAROGRAPHY (M.Sc.Thesis) Yeliz GÜMÜŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT The poly(acrylamide-co-maleic acid) [P(AAm/MA)] hydrogels with various compositions were prepared from ternary mixtures of acrylamide (AAm) / maleic acid (MA) and water by using 60Co y-rays. The effect of composition of these hydrogels on the competitive removal of Pb2+, Cd2+ and Zn2+ ions from aqueous solution was investigated. The hydrogel compositions and their adsorption behaviors were determined by using a very sensitive electro-analytical technique, differential pulse polarography (DPP). It was observed that the external stimuli of pH, temperature and ionic strength have an important role on the adsorption. The increments of MA content in P(AAm/MA) hydrogels caused a significant increase for the adsorption these ions. Science Code Key Words Page Number Adviser 404.03.01 Hydrogels, Competitive adsorption, Polarography 48 Doç. Dr. Recai İNAM