Binek otolarda gaz miktarının taşıt klimasının performasına etkisinin incelenmesi
Researching effect of amount of gas to performance of air conditioner of vehicle
  1. Tez No: 165846
  2. Yazar: GÜVEN KORUBÜK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Taşıt klimalarında herhangi bir sebepten dolayı gaz değişimi yapıldığında soğutma sisteminin ilk performansa ulaşmadığı çoğu kez yaşanan bir durumdur. Bu çalışmada taşıt klimalarında gaz miktarı ve ortam sıcaklığı değiştirilerek soğutma havasının değişimi deneysel olarak incelendi. Gaz miktarı fabrika değerlerinden uzaklaştıkça üfleme sıcaklığının arttığı ve dış sıcaklık 5 °C değiştiğinde üfleme sıcaklığının 1 °C değiştiği gözlendi. Taşıt klima çeşitleri elemanların yapısı incelendi. Olası arızalar ile çözüm önerileri gösterildi. Ayrıca bu çalışmada, ülkemizde bulunan klima sistemine sahip binek otoların bir çok çeşidi için uygun gaz miktarı araştırılarak serbest çalışan oto klima servislerinin bilgisine sunuldu.Anahtar Kelimeler : Oto klima sistemi, gaz miktarı
Özet (Çeviri)
At air conditioner of vehicle because of whatever reason when gas changing was done, cooling system can not mostly reach to its first performance. At this study at air conditioner of vehicle amount of gas and temperature of environment was changed and changing of cooling air was examined as experimental. When amount of gas digressed from value of factory, blowing temperature increased and when external temperature changed 5 °C, blowing temperature changed 1 °C. Kinds of air conditioner of vehicle and structure of element was examined. Probable failures with suggestions of solution was shown. In addition at this study, for many kinds of mount cars that has system of air conditioner in our country suitable amount of gas was researched and it was presented to free studying services of air conditioner.Key Words : Air conditioner system of auto, amount of gas