Kentsel gelişme ile ulaşım etkileşimi-Sivrihisar örneği
The transaction of urban devolopment with transportation Sivrihisar sample
  1. Tez No: 165877
  2. Yazar: ERMAN AKSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İİİ KENTSEL GELİŞME İLE ULAŞIM ETKİLEŞİMİ SİVRİHİSAR ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Erman AKSOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Yerleşimler tarihi irdelendiğinde; ulaşım bağlantılarının kesişme, durak ve konaklama noktaları, iletişim ve ticaret merkezlerinin kurulduğu dolayısıyla, yerleşimlerin oluşturulduğu alanlar olarak gelişmiştir. Yerleşimler ile ulaşım arasındaki bu etkileşim, kentsel ölçekte fiziksel büyüme ve biçimlenme ile birlikte, sosyal ve ekonomik boyutta gelişmede de belirleyici olmuştur. Özellikle, ulaştırma politikalarına koşut olarak değiştirilen bölgesel ulaşım ağları ve teknolojileri, kentsel gelişmeyi yönlendirmiştir. Bu olgu, kentin ticaret alan ve ilişkilerinde görece belirgindir. Bu nedenle, ulaşım ile kent arasındaki etkileşim,“ekonomik modeller”ile açıklanabilir. Bu sav, bu tez çalışmasında, açıklanan kentsel gelişmelerin yaşandığı Sivrihisar Kenti'nde sorgulanmakta ve elde edilen çıkarsamaların, kent planlama sürecinde değerlendirilmesini önermektedir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Kentsel Yerleşme, Ulaşım, Kent Merkezi, Kentsel Ekonomik Modeller Sayfa Adedi : 114 Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Nevin Turgut GÜLTEKİN
Özet (Çeviri)
IV THE TRANSACTION OF URBAN DEVELOPMENT WITH TRANSPORTATION SİVRİHİSAR SAMPLE (M.Sc Thesis) Erman AKSOY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT The junction, station and halting points of transportation connections are established when the history of settlements is examined. Therefore, these are the areas where settlements are formed. This transaction between settlements and transportation, has been determinative in social and economical development along with physical growth and giving shape to urban scale. Especially, regional transportation networks and technologies, differentiating parallel to the transportation policies, directs urban development. This fact, is relatively indicative in commercial regions and relationships of the city. For this reason, the transaction between transportation and the city, can be explained by "economical models''. This thesis, has been interrogated in Sivrihisar Settlement, where rural transformations lived, as explained in this thesis study, and the result processes, are suggested to be evaluated in the scope of provincial planning process. Science Code : Key Words : Urban Settlement, Transportation, City Center, Urban Economical Models Page Number: 114 Adviser : PH.D. Nevin Turgut Gûltekin