Katı roket yakıtlarında patlama ısısının yapay sinir ağı ile tahmini
Estimation of the heat of explosion of rocket solid propellant with artificial neural network
  1. Tez No: 165879
  2. Yazar: İDEM GÜLTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FULYA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ill KATI ROKET YAKITLARINDA PATLAMA ISISININ YAPAY SİNÎR AĞI İLE TAHMİNİ (Yüksek Lisans Tezi) İdem GÜLTURAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Roket sistemleri, savunma sanayinde önemli bir yere sahiptir. Dış ülkelerde yaşanan gelişmelerin gerisinde kalınmaması için yeni ve üstün roket sistemlerinin geliştirilmesi zaruridir. Roket sistemlerinde üzerinde hassasiyetle durulması gereken noktalardan biri yakıttır. Patlama ısısı, roket yakıtının enerji seviyesini, dolayısıyla kullanıldığı roketin menzilini belirleyen önemli bir kriterdir. Özellikle yakıt iyileştirme ve geliştirme çalışmalarında, deneme üretimleri sonucu oluşan zaman, hammadde, enerji ve işgücü kaybını en aza indirmek oldukça önemli bir noktadır. Bir tahmin metodu kullanarak yakıt kompozisyonunda yapılan değişikliklerin patlama ısısı üzerindeki etkisini tespit etmek maliyeti düşürmede etkin bir yoldur. Son yıllarda yapay sinir ağları, fînans, endüstri ve eğitim alanlarında karşılaşılan tahmin, veri sınıflandırma gibi problemlerin çözümünde sıkça kullanılmaktadır. Bu tezde katı roket yakıtlarında önemli bir parametre olan patlama ısısının tahmini için yapay sinir ağına dayalı bir model geliştirilmiş ve modelin performansı klasik istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir. Bilim Kodu : 605-02-02 Anahtar Kelimeler : YSA, roket yakıtı, patlama ısısı, tahmin Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Fulya ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
IV ESTIMATION OF THE HEAT OF EXPLOSION OF ROCKET SOLID PROPELLANT WITH ARTIFICIAL NEURAL NETWORK (M.Sc. Thesis) İdem GÜLTURAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT Rocket systems hold an important place on defense industry. İt is vital to develop new and superior rocket systems to avoid being behind the foreign countries. One of the essential points of rocket systems is propellant. Rocket propellants' heat of explosion determines the energy level satisfying the range of rocket. Propellant development studies requires lots of trial manufacturings. It is necessary to decrease the loss of time, raw material, energy and work force caused by this trials. Determination of the composition change effects on the heat of explosion by using an estimation method, provides the reduce of the cost. Recently, artificial neural networks has been applied to solve the estimation and data classification problems on finance, industry and educational areas. In this thesis, an artificial neural network model has been developed to estimate the heat of explosion which is an important parameter for rocket propellants, and the performance of model has been compared with of classical statistics methods. Science Code : 605-02-02 Key Words : ANN, rocket propellant, heat of explosion, estimation Page Number : 111 Adviser : Doç. Dr. Fulya ALTIPARMAK