Palet ve tekerlek dönüşümlü merdiven çıkabilen akülü özürlü arabası tasarımı ve imalatı
Designing and manufacturing of platte and wheel integrated, batteried wheel chair which is capable of climbing stairs
  1. Tez No: 165880
  2. Yazar: KEREM ATEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İİİ PALET VE TEKER DÖNÜŞÜMLÜ MERDİVEN ÇDXABİLEN AKÜLÜ ÖZÜRLÜ ARABASI TASARIMI VE İMALATI (Yüksek Lisans Tezi) Kerem Ateş GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Özürlü ve hasta insanlar günlük yaşamlarında hayatlarını idame ettirebilmek için başka bir insanın yardımına ihtiyaç duyarlar. Bu durum tekerlekli sandelye kullanırken de böyledir. Özellikle tekerlekli sandalye kullanırken merdiven, kaldırım gibi bir engele rastlanması, durumu daha da güçleştirmektedir. Bu nedenle özürlü insanların yaşam standartlarını arttırabilmek için bir araç tasarlanması gerekmektedir. Bu çalışmada özürlü insanların başkalarına bağımlılığını azaltabilmek için akülü, palet ve teker dönüşümlü, merdiven çıkabilen bir özürlü arabası tasarlanmış, teknik çizimleri ve mukavemet hesaplan yapılmış ve son olarak ta imalatı gerçekleştirilmiştir. Bilim Kodu : 944 Anahtar Kelimeler : Merdiven, palet, özürlü arabası, tırmanmak, tasarım Sayfa Adedi : 146 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nihat GEMALMAYAN
Özet (Çeviri)
IV DESIGNING AND MANUFACTURING OF PALETTE AND WHEEL INTEGRATED, BATTERBED WHEEL CHAD* WHICH IS CAPABLE OF CLIMBING STAIRS (M.Sc Thesis) Kerem Ateş GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT Normally defective and ill persons need someone's help to perform their normal daily life. This situation is identical for wheelchair users. Especially, obstacles like stairs and sidewalks make the living conditions worse for them. For these purposes a medium must be designed. In this study, a wheel chair which is batteried, palette and wheel integrated and capable of climbing stairs, designed. All the technical drawings and strength calculations of this medium had written down. Finally this wheel chair had manufactured. Science Code : 944 Key Words : Stair, palette, defective wheelchair, climbing, design Page Number: 146 Adviser : Ass. Prof. Dr. Nihat GEMALMAYAN