İş yükü dengelemeli tur çizelgeleme problemi için kesin ve sezgisel çözüm yaklaşımları
Implicit and heuristic solution approaches for workload balanced tour scheduling problems
- Tez No: 165933
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ili İŞ YÜKÜ DENGELEMELİ TUR ÇİZELGELEME PROBLEMİ İÇİN KESİN VE SEZGİSEL ÇÖZÜM YAKLAŞIMLARI (Doktora Tezi) Serap Ulusam SEÇKİNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Günümüz hizmet sistemleri, değişkenlik gösteren müşteri talebi karşısında oldukça zor personel çizelgeleme problemleriyle uğraşırken bireysel tercihlerin de karşılandığı çizelgeler üretmek zorunda kalmıştır. Bu sistemler, değişen işgücü ihtiyacını karşılamak üzere personelin gün içinde vardiyalara atanmasını, vardiya içindeki dinlenme ve yemek molalarının belirlenmesini ve atanan personelin haftalık işgücü çizelgelerinin oluşturulmasını içeren tur çizelgeleme problemleriyle uğraşmak zorundadır. Bu tez çalışmasında, personel arasında işyttkü paylaşımını da mümkün kılan yeni bir işyükfi dengelemeli tur çizelgeleme problemi tanımlanmış ve probleme optimal çözümler bulmayı hedefleyen tamsayı programlama modelleri geliştirilmiştir. İşyüktt dengeleme kısıtlan, esnek mola atamalı tur çizelgeleme modellerine adapte edilmiştir. Geliştirilen modellerin, kombinatoryal yapıya sahip olması, makul sürelerde çözüm elde edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, problemlerin çözümü için optimal çözümler aramak yerine sezgisel yaklaşımlarla uygun çözümlerin araştırılması kaçınılmaz olmuştur. Problemleri çözmek üzere karınca kolonileri ve tavlama benzetimi algoritmaları geliştirilmiştir. Geliştirilen sezgisellerin en iyi performans gösterdiği parametre setleri faktöryel tasarım ile belirlenmiş ve farklı büyüklükteki küçük ve büyük boyutlu test problemleri üzerinde test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar matematiksel model çözümleriyle karşılaştırılmıştır. Önerilen tamsayılı modeller ve sezgisel yöntemler, işyükfidengelemell tur çizelgeleme problemlerine uyarlanması bakımından tektirler. Geliştirilen algoritmaların makul sürelerde oldukça iyi sonuçlar verdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IMPLICIT AND HEURISTIC SOLUTION APPROACHES FOR WORKLOAD BALANCED TOUR SCHEDULING PROBLEMS (Ph.D. Thesis) Serap Ulusam SEÇKINER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDSNCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT Contemporary service systems are pursuing very hard personnel scheduling problems that working against fluctuating customer demand and these systems have to produce schedules that respond individual preferences. These systems have to working against tour scheduling problems that covered assignment of personnel on shift in a day, to determine meal breaks in a shift and setting of weekly workforce schedules of assigned personnel. In this thesis, a new workload balanced tour scheduling problems have been proposed that receives possibility of sharing of workload and integer programming models have been developed by optimal. Workload balance constraints have been adapted to tour scheduling model with flexible break assignment. Unfortunately, the combinatorial structures of proposed models make the solution difficult and time consuming. Therefore, feasible solution searching with heuristically is needed instead of finding optimal solution. Ant colony and simulated annealing algorithms are developed to solve the problems. For which the best parameter sets are determined by factorial design analysis, is tested on the small and large test problem size. The results are compared with those of the mathematical model solutions. The proposed integer programming models and heuristic methods are unique in point of applying on workload balanced tour scheduling problems. It has been observed that the developed algorithms provide high quality solutions with reasonable time.VI Science Code : 919 Key Words :Tour Scheduling, Workload Balancing, Ant Colony Heuristic, Simulated Annealing. Page Number : 222 Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURT