Model sistemde farklı tür etlerine değişik seviyelerde yağsız süt tozu ve peyniraltı suyu tozu ilavesinin, çeşitli emülsiyon özellikleri üzerindeki etkisi
Effects of different levels on non-fat dry milk and whey powder additions on emulsion properties of various meats on model system
- Tez No: 120800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET MODEL SİSTEMDE FARKLI TUR ETLERİNE DEĞİŞİK SEVİYELERDE YAĞSIZ SÜTTOZU VE PEYNİRALTI SUYU TOZU İLAVESİNİN ÇEŞİTLİ EMÜLSİYON ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ KURT, Şükrü Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Ömer ZORBA Şubat 2002, 49 Sayfa Bu araştırmada sığır, tavuk ve hindi etlerine farklı seviyelerde yağsız süttozu (YST) ve peyniraltı suyu tozu (PAST) ilavesinin, protein konsantrasyonu, süspansiyon ve emülsiyon pH'sı (pHs, pHe), emülsiyon kapasitesi (EK), emülsiyon stabilitesi (ES), emülsiyon yoğunluğu (EY), çiğ ve pişmiş emülsiyon penetrometre değerleri (PNTç ve PNTp) üzerindeki etkileri model sistem kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF DIFFERENT LEVELS OF NON-FAT DRY MILK AND WHEY POWDER ADDITIONS ON EMULSION PROPERTIES OF VARIOUS MEATS ON MODEL SYSTEM KURT, Şükrü Msc, Food Engineering Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ctoier ZORBA. February 2002, 49 Pages In this research, beef, chicken and turkey meat emulsion characteristics with different levels of non-fat dry milk (NFDM) and whey powder (WP) were studied by using a model system. Studied emulsion characteristics are protein ratio, pH, emulsion capacity (EC), emulsion stability (ES), emulsion density (ED), uncooked and cooked emulsion penetration values (PNTuc and PNTc). According to the results, the effects of meats and additives (NFDM and WP) were statistically significant (pO.Ol) on protein ratio, pH, EC, ES, PNTuc and PNTc.