Peyniraltı suyu tozunun dondurmada kullanılması üzerinde araştırmalar
An Investigation on the use on whey powder in ice cream
  1. Tez No: 16593
  2. Yazar: NURAN DAĞAŞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDİ KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PEYNÎRALTI SUYU TOZUNUN DONDURMADA KULLANILMASI OZERÎNDE ARAŞTIRMALAR Nuran DAĞAŞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Bölümü Danışman: Yrd.Doç.Dr. Abdi KARACABEY 1990, Sayfa i (a* Oüriî Yrd.Doç.Dr. Abdi KARACABEY Prof.Dr. Emel SEZGİN Prof.Dr. Fatih YILDIZ Bu araştırmada, dondurma karışımındaki süt yağsız kurumaddesinin sırasıyla % 0, % 15, % 20 ve % 25'i ye rine peyniraltı suyu tozu kullanılarak üretilen dondur maların fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri ile ekonomikliği incelenmiştir. Yapılan istatistiki değerlendirmelere göre dondur ma karışımlarına viskoziteleri ile protein stabiliteleri arasında önemli bir farklılık olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis AN INVESTIGATION ON THE USE ON WHEY POWDER IN ICE CREAM Nur an DAĞA ŞAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Dairy Technology Supervisor: Asst. Prof.Dr. Abdi KARACABEY 1990, Page :^1 3ury : Asst. Prof.Dr. Abdi KARACABEY Prof.Dr. Emel SEZGİN Prof.Dr. Fatih YILDIZ In this study, physical, chemical and organoleptic properties as well as economic value of ice cream samples; produced by replacing solids - not - fat content of 0, 15, 20 and 25 % with whey powder, were investigated. It was determined that there is no significant difference among the ice cream mixes from the point of view of viscosity and protein stability.