Veri tabanı bağımsız uygulama yazılımı geliştirme yöntemi
The method of database independent application software development
  1. Tez No: 165942
  2. Yazar: YAŞAR GÜNERİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Teknik Eğitim, Industrial and Industrial Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
VERİT ABANI BAĞIMSIZ UYGULAMA YAZILIMI GELİŞTİRME YÖNTEMİ (Doktora Tezi) Yaşar Güneri ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Veritabanında sadece verilerin ve indekslerin bulunduğu, diğer tüm ilişki ve işlemlerin uygulama katmanında yapıldığı veritabanı bağımsız uygulama yazılımıyla, veritabanı seçiminin işletmelere bırakılması, istenildiği an küçük çaplı veritabanı yönetim sistemlerinin kullanılması, verilerin paralel yedeklenmesi ve veritabanı yönetim sistemi için gerekli uzman personel istihdamının azaltılması sağlanacaktır. Böylece hem veritabanı başlangıç hem de veritabanı bakım-onarım zaman ve yönetim giderlerinde bir düşüş elde edilmiş olacak ve KOBİ'lerin bilişim alanındaki ekonomik yükü azaltılmış olacaktır. Aynı zamanda veritabanı bağımsız geliştirilecek bir uygulama yazılımı ile, veritabanı yapısına esneklik getirilecek ve uygulama katmanından yapılan işlemlerle yönetilmesi kolaylaşacaktır. Bu çalışmada, var olan veritabanı yönetim sistemleri kullanımı incelenmiş ve bu veritabanları üzerinde aşamalarıyla birlikte, uygulama geliştirme araçları bileşenlerinin özellikleri kullanılarak, veritabanı bağımsız bir uygulama yazılımı geliştirme yöntemi sunulmuştur. Ayrıca sunulan yöntem kullanılarak iki değişik uygulama geliştirilmiştir. Veritabanı bağımlı ve bağımsız geliştirilebilen bu yazılımların maliyet analizleri ve bir test yazılımı geliştirilerek birim zaman performans karşılaştırmaları yapılmış ve sunulmuştur. Bilim Kodu : 500.10.20 Anahtar Kelimeler : Veritabanı, bağımsız uygulama yazılımı, KOBİ Sayfa Adedi :149 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
IV THE METHOD OF DATABASE INDEPENDENT APPLICATION SOFTWARE DEVELOPMENT (Ph. Doctor Thesis) Yaşar Güneri ŞAHİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT By means of some independent application software, which include only the data and the indexes and which carry out all other relations and operations at the application layer, the selection of databases can be handed over to the enterprises. Thus, the usage of small sized database management systems, the parallel backing up of data could be provided and the number of the employed specialized personnel that are necessary for a database management system could be decreased. Therefore, a decrease in the KOBI's economic burden can be achieved through the decrease in both initial costs and database maintenance service expenses. At the same time, an easy management can be provided for the database management systems with their carrying out of the operations at the application level and flexibility can be brought to the database structure by this independent database management system. In this study, usages of the existing database management systems are investigated and through using the features of the application development components and tools along with the levels on these databases a method of developing independent application software is presented. In addition, two different applications software are developed using this method, and also their cost analysis and performance test results are presented. Furthermore, performance test software is developed and presented. Science Code Key Words Page Number Advisor 500.10.20 Database, Independent application software, KOBI 149) Asst. Prof. Dr. Halil Ibrahim BÜLBÜL