Aydın yöresinin makrofungusları
Macrofungi of Aydın province
- Tez No: 165944
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN, PROF. DR. MUSTAFA IŞILOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 540
Özet
Bu çalışmada, Aydın yöresinde farklı Iokalitelerden 2002 - 2005 yıllan arasında özellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında 2037 makrofungus örneği toplanmıştır. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda bunların değerlendirilmesiyle, 101 cins, 41 familya ve 2 sınıfa ait toplam 212 takson belirlenmiştir. Bunlardan 25'i Ascomycetes, 187'si Basidiomycetes sınıfına aittir. 26 takson Türkiye için yeni kayıttır. Bütün taksonlar betimleri, fotoğrafları e çalışma alanındaki yayılışları ile verilmiştir. Bilim Kodu : 205Anahtar Kelimeler : Makrofungus, Flora, Taksonomi, Aydın, Türkiye
Özet (Çeviri)
In this study, totaly 2037 macrofungi specimens have been collected from different localities in Aydın province between 2002 - 2005 particularly during the months of autumn and spring seasons. As a result of the field and laboratory studies, totaly 212 taxa belonging to 101 genera, 41 families and 2 classes have been identified. 25 taxa belong to Ascomycetes, 187 taxa belong to Basidiomycetes classes. 26 taxa are the new records for Turkey. All taxa are given with their descriptions, photos and distributions in the study area. Science Code : 205Key Words : Macrofungi, Flora, Taxonomy, Aydın, Turkey.