Ürik asit tayini için biyosensör hazırlanması
New amperometric biosensor for uric acid
- Tez No: 165965
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÜRİK ASİT TAYİNİ İÇİN BİYOSENSÖR HAZIRLANMASI (Doktora Tezi) Servet ÇETE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan, 2005 ÖZET Bu çalışmada, ürik asit tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla asetonitril ortamında pirolün elektropolimerleşmesiyle platin/polipirol-ferrosenyum elektrot hazırlandı. Bu elektrot kullanılarak serbest ürikaz enziminin aktivitesine pH'nın sıcaklığın, tampon derişiminin ve enzim miktarının etkisi incelendi. Daha sonra, ürikaz enzimi hazırlanan platin/polipirol-ferrosen elektrot üzerine immobilize edildi. Ürik asit tayini, enzim elektrodun yüzeyindeki enzimatik reaksiyon sonucu oluşan hidrojen peroksidin +0,70 V'da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Ürik asit biyosensörünün cevabına pH'nın, tampon derişiminin, sıcaklığın ve yüzeye immobilize edilen enzim miktarının etkisi incelendi. Biyosensörün ürik asit için doğrusal çalışma aralığı 1,0.10"6 - 5.10s M tesbit edildi. Serbest ve immobilize enzimin Km, Vmaks değerleri hesaplandı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Hazırlanan biyosensörle kan ve idrar gibi biyolojik sıvılarda ürik asit tayini yapıldı. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensör cevabı üzerine etkileri incelendi. Bilim Kodu : 201 Anahtar Kelimeler :ürik asit, ürikaz, biyosensör, polipirol, biyolojik sıvı, serbest ve immobilize enzim, girişimler Sayfa Adedi : 106 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ahmet YAŞAR
Özet (Çeviri)
NEW AMPEROMETRIC BIOSENSOR FOR URIC ACID DETERMINATION (Ph D. Thesis) Servet ÇETE GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April, 2005 ABSTRACT In this study, new amperometric biosensor for determination of uric acid was developed. Far this purpose platinum/polypyrrole-ferrocenium electrode was prepared by electropolimerization pyrrole in acetonitrile media containing pyrrole. The effects of pH, buffer concentration, temperature, and amount of enzyme on the response of the free enzyme were investigated. Uricase has been immobilized on the surface of platinum / polypyrrole-ferrocenium electrode. Determination of uric acid was performed by means of oxidation of hydrogen peroxide liberated during the enzyme reaction on the surface of the enzyme electrode at +0,70V (Ag/AgCI). The effects of pH, buffer concentration, temperature, and amount of the immobilized enzyme on the response of the uric acid biosensor were investigated. The linear working range of biosensor was 1,0.1ü"6 - 5,0.10s M of uric acid concentration. Km and Vmax of immobilized and free enzyme were found respectively. Reuse number and storage stability were determined of the biosensor. Determination of uric acid was carried out in biological fluids by biosensor. Interference effects were investigated on the amperometric response of the biosensor. Science Code : 201 Key Words : uric acid, uricase, biosensor, polypyrrole, biological fluids, free and immobilized enzyme, interferences Page Number : 106 Adviser : Prof. Dr. Ahmet YAŞAR