İki boyutlu spin-1 ising (BEG) modelin cellular automaton ile benzeşimi
The simulation of the two-dimensional ising (BEG) model on a cellular
- Tez No: 165963
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
IKI BOYUTLU SPIN-1 ISING (BEG) MODELİN CELLULAR AUTOMATON İLE BENZEŞİMİ (Doktora Tezi) Abdulkadir SOLAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Bu çalışmada, en yakın bilineer (J), pozitif bikuadratik (K) etkileşme sabitti ve tek iyon anizotropi (D) parametreli iki boyutlu spin-1 Ising (BEG) model, Creutz Cellular Automaton (CCA) algoritmasını temel alan bir algoritma kullanılarak incelenmektedir. Modelin kritik davranışını ortaya koymak amacı ile öz ısı, düzen parametresi, manyetik alınganlık ve korelasyon uzunluğu niceliklerine ait; a, P, y ve v statik kritik üsleri sonlu örgü ölçekleme teorisi kullanılarak tespit edilmektedir. Hesaplamalar D/K=-1,0, 1,0 ve J/K=0,1 değerine karşılık D/K ve J/K parametrelerinin farklı değerleri için kenar uzunluğu L=20, 30, 40, 60, 80, 100, 120, 140 ve 160 olan kare örgülerde periyodik sınır şartı kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Elde edilen sonuçlar, modelin D/K>0 parametre bölgesinde faz sınırlarının trikritik noktalar olduğunu, ayrıca statik kritik üslerin, ikinci derece faz geçiş bölgelerinde iki boyutta evrensel Ising davranışına uygun davranırken bütün faz sınırlarında evrensel Ising davranışına uymadığını ve D/K>0 parametre bölgesinde faz sınırlarının birinci derece faz geçiş bandına sahip olduğunu göstermektedir. Bilim Kodu : 404.01.01 Anahtar Kelimeler : Spin-1 Ising Model, Creutz cellular automaton, sonlu örgü ölçekleme teorisi, kritik üsler, Sayfa Adedi : 122 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Bülent KUTLU
Özet (Çeviri)
THE SIMULATION OF THE TWO-DIMENSIONAL ISING (BEG) MODEL ON A CELLULAR AUTOMATON (Ph. D. Thesis) Abdulkadir SOLAK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT In this work, two dimensional spin-1 Ising (BEG) model with nearest neighbor bilinear (J) and positive biquadratic (K) interaction and a single ion anisotropy parameter is simulated using Cellular Automaton algorithm which is based on the Creutz cellular automaton. For the determination of the critical behavior of the model, specific heat, the order parameter, magnetic susceptibility and correlation length critical exponents a, P, y and v are estimated within the framework of the finite-size-scaling theory. For the different D/K and J/K values over the D/K=-1.0, 1.0 and J/K=0.1 lines, the calculations are carried out square lattices LxL of linear dimension L=20, 30, 40, 60, 80, 100, 120, 140 and 160 with periodic boundary conditions. The obtained results for the D/K>0 region shows that the model has a tricritical points over the phase boundaries. The all results are compatible with the universal Ising critical behavior except the points over the phase boundaries. Science Code : 404.01.01 Key Words : Spin-1 Ising Model, Creutz cellular automaton, finite size scaling theory, critical exponents, Page Number: 122 Adviser : Ass. Prof. Bülent KUTLU