Normal ve yüksek dayanımlı beton elemanların basınç yüklemesinde boyut etkisi
Size effect on normal and high strength concrete element in compression fracture
  1. Tez No: 165971
  2. Yazar: VAROL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Ill NORMAL VE YÜKSEK D AYANIMLI BETON ELEMANLARIN BASINÇ YÜKLEMESİNDE BOYUT ETKİSİ (Doktora Tezi) Varol KOÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Kırılma mekaniğinde, klasik olarak Mod I (açılma modu) kriterlerini elde etmede kullanılan çift konsollu beton deney elemanları, enine kuvvetler yerine, konsol eksenleri doğrultusunda paralel basınç yükleriyle yüklenmiştir. Normal ve yüksek dayanımlı betondan, 3 ayrı seride toplam 54 adet deney numunesi hazırlanıp denenmiştir. Deney sonuçlarının boyut etkisi analizleri yapılarak bilinmeyenler bulunmuş ve boyut etkisi eğrileri çizilmiştir. Deneyler, ANSYS sonlu elemanlar programıyla modellenmiş, sayısal analizleri yapılmış, sonuçlar karşılaştırılmış ve yine ANSYS sonlu elemanlar programıyla kırılma parametreleri bulunmuştur. Ayrıca yine normal ve yüksek dayanımlı farklı narinliklere ve farklı çentik kusurlarına sahip toplam 180 adet silindir beton numuneye de basmç yüklemesi uygulanmıştır. Amaç, betonda basınç göçmesinde boyut etkisinin varlığını göstermek ve boyut etkisi içeren gerilme formülünü ve kırılma parametrelerini elde etmektir. Bilim Kodu : 968 Anahtar Kelimeler : Kırılma mekaniği, boyut etkisi, sayısal çözümleme, sonlu elemanlar, yüksek dayanımlı beton Sayfa Adedi : 252 Tez Yöneticisi :Prof.Dr.Sıddık ŞENER
Özet (Çeviri)
IV SIZE EFFECT ON NORMAL AND HIGH STRENGTH CONCRETE ELEMENT IN COMPRESSION FRACTURE (Ph.D Thesis) Varol KOÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In fracture mechanics, double cantilever beam (DCB) concrete experiment specimens which are used in to obtain Mode I criterias clasically, loading with compression loads about cantilever axis instead of transverse force. There are 54 sample element which consist of three different series have been prepared with normal and high strength concrete. Size effect parameters found from experiment results in size effect analysis and enables us to draw size effect curves. ANSYS finite element program is used in modeling the experiment. Also numerical analysis has been done by this program. Then results compare with each other and again ANSYS finite element program, fracture parameters have been found. Also number of 180 cylinder concrete specimens of normal and high strength concrete with different slenderness and different notch imperfection, have applied compression loading. Purpose of this procedure, size effect affects in compression fracture in concrete and obtain stress formulate with size effect and fracture parameters. Science Code : 968 Key Words : Fracture mechanics, size effect, numerical analysis, finite element method, high strength concrete Page Numbers : 252 Adviser :Prof.Dr.Sıddık ŞENER