Kesintisiz güç kaynaklarında harmonik sorunlar ve sigorta seçimi
Harmonics problems in uninterruptible power supplies and fuse selection
- Tez No: 165979
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ill KESİNTİSİZ GUÇ KAYNAKLARINDA HARMONIK SORUNLAR VE SİGORTA SEÇİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Kubilay Han ÇETİNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Elektrik enerjisinin kullanılmaya başlanması ile beraber ortaya çıkan temiz enerji ihtiyacı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha da artmaktadır. Kesintisiz Güç Kaynakları, yalnızca elektrik kesintisi sırasında enerji sağlayan cihazlar olmanın ötesinde, kaliteli enerji sağlama amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır. Kesintisiz Güç Kaynağı tipi, kullanılan cihazın güç kalitesi hassasiyetine gore değişik şekillerde seçilebilir. Bu nedenle öncelikli ihtiyaçlar çok iyi tanımlanmalı ve Kesintisiz Güç Kaynağı buna gore belirlenmelidir. Harmonikler güç kalitesinin önemli problemlerinden birisidir. Harmoniklerin meydana getirdiği sorunlar nedeniyle oldukça geniş kapsandı araştırmalar yapılmaktadır. Kesintisiz Güç Kaynaklarında yapdan harmonik düzeltme çalışmaları günümüzde oldukça hız kazanmış, daha önceden harici olarak kullanıcılara sunulan harmonik azaltma yöntemleri, artık KGK ile birlikte standart olarak sunulmaya başlanmıştır. Bu çalışmada KGK sistemlerinde uygulanan yöntemler ve doğrusal olmayan yük durumlarında sigortaların davranışları incelenmiş ve konular ile ilgili benzetim çalışmaları ve gerçek bir sistemden alman sonuçlar aktarılmıştır. Bilim Kodu : 06 Anahtar Kelimeler : Kesintisiz Güç Kaynağı, Harmonikler, Güç Kalitesi Sayfa Adedi : 114 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Timur AYDEMİR
Özet (Çeviri)
IV HARMONIC PROBLEMS AND FUSE SELECTION IN UNINTERRUPTED POWER SUPPLDES (M.Sc Thesis) Kubüay Han ÇETİNER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT Power quality concern can be dated back to when the electrical energy is first used. However, the need for power quality has increased in parallel with technological developments. Uninterrupted Power Supplies (UPS) are devices that are used not only during power outages, but continously, to provide quality power to sensitive loads. UPSs can be chosen in different types depending on the sensitivity of the loads to power quality. Therefore, the requirements should be correctly defined beforehand. Harmonics are among the main power quality problems. There has been extensive research on this topic Harmonic cancellation techniques have been increasingly used in UPSs. Standard solutions are provided as an integral part of the UPS, while external units were used previously. In this thesis, techniques used in UPSs are presented, and behaviour of the system with non-linear loads is investigated. Selection of fuses in the case of non linear loads is especially focused on. Simulations have been supported by waveforms taken from a real system. Science Code : 06 Key Words : Uninterrupted Power Supply, Harmonics, Power Quality Page Number: 114 Adviser : Associate Prof. Assistant M. Timur AYDEMİR