Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar kampüsünün enerji kalitesinin incelenmesi
Kahramanmaraş Sütçü İmam University Avsar campus of energy quality investigation
- Tez No: 456475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Enerji, yeryüzünde hayatın devam etmesi için önemli unsurlardan biri ve tarihin her döneminde etkinliğini koruyan bir ihtiyaçtır. Özellikle sanayileşme ile enerji kaynaklarına sahip olmak daha da önem kazanmıştır. Günümüzde yeni enerji kaynakları aramanın yanında bir yandan da eldeki kaynakları daha verimli kullanmak gerekmektedir. Elektrik enerjisi, diğer enerji türlerine dönüşümünün kolay ayrıca temiz olması nedeni ile en çok tercih edilen ve ihtiyaç duyulan enerji türüdür. Bu enerji türünün kullanılırken kalite yönünden verimli olmasına dikkat edilmelidir. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte güç elektroniği elemanlarının kullanımının artması güç kalitesi problemlerini (harmonik, kırpışma (flicker), gerilim dengesizliği, tranzient vb.) artırmaktadır. Bu güç elektroniği esaslı elemanların, hem konutlardaki ev eşyaları, klimalar, floresan lambalar vb. hem de endüstri alanında kullanılan hız kontrol cihazları, kesintisiz güç kaynakları gibi cihazlarda kullanımının artması güç kalitesi parametrelerinin daha fazla gündeme gelmesine sebep olmaktadır. Elektrik enerjisi kalitesini artırmak için öncelikle bozucu etkilerin ve bunların kaynaklarının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu da sürekli ve doğru bir enerji kalitesi analizi ve görüntülemesi ile mümkün olabilecektir. Bu çalışmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü içerisinde bulunan fakülte binaları trafolarının AG (Alçak Gerilim) kısımlarından enerji kalitesi ölçülmüştür. Ölçümü yapılan yer akım, voltaj, harmonik, kırpışma(flicker) yönünden analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda yüklerin şebeke üzerinde oluşturduğu sorunlar tespit edilip çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the important elements for the survival of life on earth and it is a need that maintains its effectiveness in every period of history. Especially, having industrial resources energy resources has become more important with the industrialization. Nowadays, in addition to searching for new energy sources, it is necessary to use the resources we have more efficiently. Electric energy is the most preferred and needed type of energy, because of the fact that the conversion to other types of energy is easy and clean. It should be careful to ensure that this energy pathway is efficient in terms of quality. With the development of technology in recent years, the increase in the use of power electronic elements has increased the problems of power quality (harmonic, flicker, and voltage imbalances, transient). With the increasing use of these power-based elements in both household items, air conditioners, fluorescent lamps, etc. and in the industrial applications such as speed control devices, uninterruptible power supplies, etc., cause the power quality parameters to become more of a question. In order to increase the quality of electric energy, firstly destructive influences and their sources must be determined. This would be possible with continuous and accurate analysis of energy quality and imaging. In this study, the energy quality of LV (low voltage) sections of the transformers of faculty buildings in Kahramanmaras Sutcu Imam University Avsar Campus was measured. The measured place was analyzed in terms of current, voltage, harmonic and flicker. As a result of the analysis made, the problems that the loads caused on the network are detected and the solution proposals are presented.