Temiz oda tasarımı ve ameliyathanelerde kullanılan laminar akış üniteleri
Design of clean rooms and laminar flow units used in operation theatres
  1. Tez No: 165984
  2. Yazar: BİRSEL DEDEHAYIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MECİT SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
TEMİZ ODA TASARIMI VE AMELİYATHANELERDE KULLANILAN LAMİNAR AKIŞ ÜNİTELERİ (Yüksek Lisans Tezi) Birsel DEDEHAYIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Türkiye'de genel olarak hastanelerin ameliyathane ve yoğun bakım bölümlerinde sağlıklı, steril bir hava ortamının sağlanamamasından dolayı hastaların maruz kaldıkları tehlikelerin boyutları, gerek tıp doktorları, gerekse klima mühendisleri tarafından maalesef yeteri derecede değerlendirilememektedir. Bundan dolayı memleketimizde birkaç hastanenin dışında modern anlayışa uygun ameliyathane odası steril klima sistemi olmadığı gibi, mevcut sistemlerin modernizasyonu yoluna gidilmesi için gerekli bilgi birikimi de genelde yaygın değildir. Klima sisteminin en can alıcı özelliği hastaya asıl mikrobu yayan ameliyat ekibinin solunum yoluyla çıkardıkları bu partiküllerin hastayı etkilemeden sistem vasıtasıyla dışarıya atılabilmesidir. Ameliyathanelerde bu hijyenik koşulların sağlanmasında, laminar akış steril klima sistemleri ve temiz oda teknolojisi kullanılmaktadır. Hava dağıtım sistemi ile üflenen ultra temiz hava, kirli bölgenin havasını iterek o bölgede steril hava şartlarını sağlar.IV Bu çalışmada; laminar akış üniteli deney düzeneğinde duman testi deneyi yapılarak hava akışının laminer olduğu izlenmiştir. Bu test odaların çalışma zamanı dışında cihazın düşük debi ile çalışacağı durumlar için de yapılabilir. Hepa filtreli ameliyathanelerde en fazla 45 cm mesafede DİN 1946/4 göre partikül sayımları yapılarak ; ölçümler sonucunun standartlarda belirtilen sınırlar içinde kalması beklenmiştir. Bazı test sonuçları olumlu bazıları standartların dışında kalmıştır. Bu hepa filtrelerin değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Laminar akış üniteli ameliyathanelerde DİN 4799'da belirtilen 12 ayrı noktada partikül sayımları yapılmıştır. Testler sonucu; kullanılan bu sistemlerle normal havada bulunan mikrop konsantrasyonunun 500 CFU/m3' den 10 CFU/m3' e düştüğü ve bu sayede standarttan karşıladığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada; partikül ölçümleri haricinde; hijyenik şartları sağlayacak ve üç adet laminer akış üniteli ameliyathaneyi besleyecek bir hijyenik klima santrali tasarlanmıştır. Uygulanan havalandırma tesisatının esasları ve projeye ait hesap yöntemleri açıklanmıştır. Bilim : 931 Anahtar Kelimeler : Temiz Oda, Ameliyathane, Filtreler Laminar Flow Üniteleri Sayfa Adedi : 220 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mecit SİVRİOĞLU
Özet (Çeviri)
DESIGN OF CLEAN ROOMS AND LAMINAR FLOW UNITS USED IN OPERATION THEATRES Birsel DEDEHAYIR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2005 ABSTRACT Since the sterilized and healthy conditions are not generally provided enough in the operating theatres and intensive care rooms in Turkey, the size of risks that could be faced by the patients couldn't been evaluated unfortunately by neither the practisioners nor the mechanical engineers who work in this field. The most important feature of air conditioning systems is to provide exhausting of the particles which come from operating teams' breaths that spread the main microbes to the patients. To provide this hygenic conditions in operating theatres, laminar flow sterilized air-conditioning systems and clean room technology are used. The ultra-clean air blowing by air distribution system provides sterilized air conditions by pushing out dirty region's air. In this study; it has been observed that the air flow is laminar by performing a smoke test on an experiment equipment with Laminar Flow Unit. This test can be also applied for situations when the device performing at lower flow rates except working hours of this rooms. In HEPA filtered operating theatres ( e.g. GATA Burn Treatment Center ),VI at a maximum 45 cm. distance, particle counting was done according to DIN 1946/4 and the result of measurements was expected to remain in the limits which are defined by the standards. The results showed that some of particle measurements gave good results and some didn't. This means it is the time to replace the HEPA filters. In the operating theatres with laminar flow unit, the particle counting was done at 12 different points which are defined as in DIN 4799. In the results of these tests it is observed that the 500 CFU/m3 microbe concentration in normal air is reduced to 10 CFU/m3 and therefore obeying to the standards are provided. Besides the particulete measurements in this study, a hygenic air conditioning central had been planned which supports three operation theatre with laminar flow unit. The Fundamentals of the air-conditioning system applied and the calculation methods used in the project has been explained. Science Code : 931 Key Word : Laminar Flow, Clean Room, Filters, Operating theatre Page Number : 220 Adviser : Prof. Dr. Mecit SİVRİO?LU