Otomotiv eğitimi alanında veritabanı bağlantılı visual basic program tasarımı
The conception of visual basic programme with database in the field of automotive education
- Tez No: 165990
- Danışmanlar: PROF. DR. SAHİR SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ill OTOMOTİV EĞİTİMİ ALANINDA VERIT ABANI BAĞLANTILI VISUAL BASIC PROGRAM TASARIMI (Yüksek lisans Tezi) Şükrü Ayhan BAYDIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Bu çalışmada, otomotiv eğitiminde kullanılmak üzere bu alandaki bazı Türkçe terimlerin dökümü yapılarak tanımları ve açıklamaları derlenmiştir. Bunun yanı sıra bilgisayar destekli eğitim projeleri ve program tasarımı için gerekli nitelikler dikkate alınarak hazırlanan bir eğitim yazılımı aracılığı ile kullanıcıya(öğrenciye) temel kavramların ve terimlerin çoklu ortamda sunumu amaçlanmıştır. Bir yandan da terimlerin, otomotiv alanında Dünyaya yön veren, bu terimlerin doğduğu ve ilk olarak kullanıldığı, ülkelerdeki karşılıklarının ve tanımlarının verilmesiyle de Mesleki Yabancı Dil Eğitiminde kullanılabilecek bir eğitim programının temeli oluşturulmuştur. Bilim Kodu Anahtar kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 708 Otomotiv, BDE, Terminoloji, Program Tasarımı 120 Prof.Dr. M. Sahir SALMAN
Özet (Çeviri)
IV THE CONCEPTION OF VISUAL BASIC PROGRAMME WITH DATABASE IN THE FIELD OF AUTOMOTIVE EDUCATION (M. Sc. Thesis) Şükrü Ayhan BAYDIR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT In this study, some Turkish terms to be used in Automotive Education have been listed together with their descriptions and explanations. In addition to this, some concepts and terms have been aimed to be taught to the user (learner) via educational software prepared by taking into consideration the necessary features needed for computer aided education projects and programme conception. The foundation of education programme which will be able to be used in the education of Professional foreign language has also been provided by giving the meanings of the terms, which give direction to the world, in foreign languages in which they occured and were first used. Science Code Key Words Page Number Adviser 708 Automotive, CAE, Terminology, Programme Design 120 Prof.Dr. M. Sahir SALMAN