Yapı elde etme sürecinde tasarım yönetimi-hastane yapılarının ön tasarımında karar alma modeli ve örneklenmesi
The design management systems in the building construction process-decision making model in the outline design of hospital buildings and implement with a case study
- Tez No: 165991
- Danışmanlar: PROF.DR. TANJU GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
YAPI ELDE ETME SÜRECİNDE TASARIM YÖNETİMİ -HASTANE YAPILARININ ÖN TASARIMINDA KARAR ALMA MODELİ VE ÖRNEKLENMESİ- (Yüksek Lisans Tezi) Timuçin HARPUTLUGİL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Günümüz toplumsal yaşamı ve onun getirdiği mekansal gerekliliklerin çözümü sadece mimarların mekansal tasarımlarıyla aşılabilecek problemler olmaktan çıkmıştır. Teknolojinin yapı üretim sürecinin her alanına daha çok girmesiyle başta hastaneler olmak üzere özellikle karmaşık nitelikli yapıların üretiminde farklı uzmanlık alanlarının birlikte koordineli çalışması gereken tasarım ve yapım süreçleri doğmuştur. Bu nedenle planlanan hedeflere en uygun biçimde varabilmek için tasarım sürecinin de tasarlanması ve yönetilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tasarım sürecinin kendi içinde tasarlanması, sonraki süreçlerde karşılaşılacak birçok sorunun önceden simüle edilerek gerekli tedbirlerin alınması sağlanmalıdır. Bu nedenle tezde hastane yapılarının ön tasarım süreçlerinde bir karar verme modeli kurgulanmakta, bu süreçler ve alt süreçlerde karar verme eyleminin tasarım birimleri, tasarım süreçleri, tasarım bileşenleri ve tasarıma katılanların rolleri açısından ilişkileri incelenmektedir. Önerilen karar verme modeli bir hastane yapısı elde etme sürecine uygulanarak işlerliği ömeklenmektedir.Bilim Kodu : 5001011 Anahtar Kelimeler : mimari tasarım yönetimi, karar verme, hastane yapıları, hastane tasarımı, organizasyon Sayfa Adedi : 148 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A.Tanju Gültekin
Özet (Çeviri)
Ill THE DESIGN MANAGEMENT SYSTEMS IN THE BUILDING CONSTRUCTION PROCESS - DECISION MAKING MODEL IN THE OUTLINE DESIGN OF HOSPITAL BUILDINGS AND IMPLEMENT WITH A CASE STUDY- (M.Sc. Thesis) Timuçin HARPUTLUGİL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT Today the solutions developed for space necessities is so far difficult than the solutions of the architects space design alternatives. As the technological developments are placed in the every level of the building construction, the process of the complex building designs- for instance hospitals- should be included interdicipliner design team experts. To coordinate the team members to execute the design in the way of expected results the design process itself should also be designed too. Neverthless designing the design process will provide to realize the problems in the beginning of the design process and to recover them early. In this thesis, the decision making model is used for the outline design process of the hospital buildings and in this process and its sub processes, the design components, design units, and the roles of design participants relations are analized from the decision making point of view. The suggested model will be examined with a caseIV study-a hospital building- and the characteristics of the decision making model will be discussed. Science Code : 5001 01 1 Keywords : architectural design management, decision making, hospital buildings, hospital design, organisation Page Number : 148 Advisor : Prof. Dr. A.Tanju Gültekin