Elektrolitik nikel kaplamanın demir esaslı T/M parçaların yorulma ömürlerine etkisi
Effect of electrolitic nickel coating on fatique life of iron based P/M parts
  1. Tez No: 166009
  2. Yazar: ÜMİT ÖZKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
III ELEKTROLİTİK NİKEL KAPLAMANIN DEMİR ESASLI T/M PARÇALARIN YORULMA ÖMÜRLERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) ümit OZKARA GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Toz metalürjisi (T/M) parça üretiminde gelişen teknolojinin en önemli parçasıdır. Bu teknolojinin araştırılan ve incelenen pek çok yönü bulunmaktadır. T/M ile üretilen bazı parçalar çeşitli yöntemlerle kaplanarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada toz metalürjisi yöntemi ile üretilmiş demir esaslı malzemeler elektrolitik kaplama yöntemi ile nikel kaplandı, gözenekliliğin ve kaplamanın toz metal parçanın yorulma dayanımına etkisi incelendi. Yüksek saflıktaki demir tozları farklı basınçlarda preslendi ve 1100°C' de Ar gazı atmosferinde 45 dakika süre ile sinterleme işlemine tabi tutuldu. Yorulma numunelerinin yarısı kaplanmadan diğer yarısı elektrolitik nikel kaplanarak yorulma ömürleri incelendi. T/M malzemelerin yoğunlukları arttıkça yorulma ömürlerinin arttığı ve ayrıca elektrolitik nikel kaplamanın demir esaslı T/M parçaların yorulma dayanımlarını arttırdığı tespit edildi.IV Bilim Kodu : 710 Anahtar sözcükler : Nikel kaplama, Toz metalürjisi, Yorulma dayanımı Sayfa Adedi : 79 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Ramazan ÇITAK
Özet (Çeviri)
EFFECT OF ELECTROLITIC NICKEL COATING ON FATIQUE LIFE OF IRON BASED P/M PARTS (M.Sc. Thesis) limit OZKARA GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2005 ABSTRACT Powder metallurgy (P/M) is the most significant part of the developing technology in part producing. This technology has several aspects that is still being explored and studied. Some of the parts produced with P/M method are used as coated. İn this study iron based parts produced with P/M method were electrolytic nickel coated and effect of prosity and coating on fatique life were investigated. The iron powder with high pruity was pressed at various pressures and sintered at 1100 °C in flowing Ar atmosphere for 45 minutes. Half of the specimen has been nickel coated with electrolitic coating method and the fatique life has been examined. It has been determined that fatique life of P/M iron parts incresed with increasing density and it has also been found that electrolitic nickel coating increased fatique life of P/M iron parts.VI Science Code : 710 Key Words : Nickel Coating, Powder Metallurgy, Fatique Strength Page Number : 79 Adviser : Assoc. Prof, Dr. Ramazan ÇITAK