Bir yüzeye çarpan osilasyonlu iki boyutlu dikdörtgen jetin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of an oscillating two dimensional rectangular impinging jet to flat surface
  1. Tez No: 166012
  2. Yazar: TOLGA DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
m BİR YÜZEYE ÇARPAN OSİLASYONLU İKİ BOYUTLU DİKDÖRTGEN JETİN SAYISAL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Tolga DEMİRCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada, birbirine paralel olarak duran, iki yatay sonsuz levha arasına püskürtülen bir jet ele alınmıştır. Alttaki levha sabit sıcaklıkta tutulmuş, üstteki levha ise yalıtılmıştır. Üst levhanın ortasındaki dikdörtgen bir lüleden salınımlı bir hava jeti, sıcak alt levhaya çarptırılmıştır. Jet hızı, zamana bağlı sinüs eğrisi şeklinde periyodik değiştirilmiştir. Çalışmalar, Reynolds sayısının 100 ile 700 değerleri arasında yapılmıştır. Salınım genliği 0,lVo - 0,5Vo aralığında ve salınım frekansı 1-10 Hz aralığında değiştirilerek osilasyonun, akış ve ısı transferine etkileri incelenmiştir. Problemin sayısal analizini yapmak için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Yapılan çalışmada, maksimum ısı transferinin, çarpma bölgesinde oluştuğu ve levha boyunca akış yönünde değerinin azaldığı belirlenmiştir. Reynolds sayısının artışı ile levha üzerindeki her noktada ısı transferinde artış gözlenmiştir. Ayrıca salınım frekansı ve genliğinin artırılması ile, durma noktası Nusselt sayısının arttığı gözlenmiştir. Bu artışın, Re=100 için yaklaşık % 0-4,51, Re=300 için yaklaşık % 0-8,086, Re=500 için yaklaşık %0-ll,061 ve Re=700 için ise yaklaşık olarak %0-13,944 oranında değiştiği belirlenmiştir. Çarpan jetlerin lokal bölgelerin ısı transferini artırmak için kullanıldığı göz önüne alınırsa, jetin çarptığı bölgede oluşan Nusselt sayısındaki artış önemli bir gelişmedir. Bilim Kodu : 902 Anahtar Kelimeler : Çarpan jet, Osilasyon, Laminer akış, Sayısal çözüm Sayfa Adedi : 107 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Haşmet TÜRKOĞLU
Özet (Çeviri)
IV NUMERICAL INVESTIGATION OF AN OSCILLATING TWO DIMENSIONAL RECTANGULAR IMPINGING JET TO FLAT SURFACE (M.Sc. Thesis) Tolga DEMÎRCAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In this study, two infinite horizontal plates were considered. Bottom plate was kept at constant temperature, and the top plate was insulated. An oscillating air jet, issued from a rectangular slot on the top plate, was impinged on the bottom hot plate. The jet velocity oscillated sinusoidal. The jet Reynolds number was varied between 100 and 700. Oscillation amplitude and oscillation frequency were varied between 0.1Vo - 0.5Vo and 1-10 Hz, respectively. A computer program was developed to numerically analyze the problem. Numerical simulations were performed to investigate effects of the Reynolds number, amplitude and frequency of the oscillation on flow and heat transfer. It was observed that maximum heat transfer rate is obtained on stagnation point and heat transfer rate decreases along the plate. The heat transfer rate increases at all points on the plate when Reynolds number increases. It was also observed that the stagnation point Nusselt number increases with increasing oscillation frequency and amplitude. With increasing oscillation amplitude and frequency the Nusselt number increases 0-4.51% for Re=100, 0-8.086% for Re=300, 0- 11.061% for Re=500 and 0-13.944% for Re=700. Considering the impinging jets are used to increase the heat transfer rate locally, any increase in the stagnation point Nusselt number is important development. Science Code : 902 Key Words : Impinging jet, Oscillation, Laminar flow, Numerical solution Page Number : 107 Adviser : Prof. Dr. Haşmet TÜRKO?LU