Bazı illerin aylık minimum, maksimum ve ortalama hava sıcaklık dizilerinin zaman ve frekans ortamında modellenmesi ve analizi
Modeling and analyzing some cities minimum, maximum and average temperatures of weather in time and frequency domains
  1. Tez No: 166011
  2. Yazar: SERKAN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
BAZI İLLERİN MINIMUM, MAKSİMUM VE ORTALAMA HAVA SICAKLIK DİZİLERİNİN ZAMAN VE FREKANS ORTAMINDA MODELLENMESİ VE ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Serkan YURDAKUL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Bu çalışmada, zaman dizisi analizinin önemli araçlarından olan zaman ve frekans ortamı yöntemleri kullanılarak, İstanbul, Ankara, Antalya ve Erzurum illerine ait minimum, maksimum ve ortalama hava sıcaklık dizileri analiz edilmiştir. Bu dizilerin, zaman ortamında modellenmesi ile frekans ortamında, spektral yoğunluk fonksiyonlarının tahminlerinin grafikleri ile dizilerdeki periyotlar incelenmiştir. Bilim Kodu : 406.02.01 Anahtar Kelimeler : Zaman ve Frekans Ortamında Analiz, Spektral Analiz, Spektrum, Spektrum Tahmini, Sıcaklık. Sayfa Adedi : 129 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Reşat KASAP
Özet (Çeviri)
11 MODELING AND ANALYZING SOME CITEES MINIMUM, MAXIMUM AND AVERAGE TEMPERATURES OF WEATHER IN TIME AND FREQUENCY DOMAINS (MSc. Thesis) Serkan YURDAKUL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECNOLOGY February 2005 ABSTRACT In this study, minimum, maximum and average temperatures of weather series of Istanbul, Ankara, Antalya and Erzurum are analyzed with using time and frequency domain methods which are very important in time series analysis. These series are modeled in time domain and examined by the graphics of spectral density function estimations for periods in frequency domain. Science Code Key Words Page Number Adviser 406.02.01 Analysis in Time and Frequency Domain, Spectral Analysis, Spectrum, Estimation of Spectrum, Temperature. 129 Prof. Dr. Reşat KASAP