Hotelling-T2 ve bonferroni yöntemlerinin sanal ortamda bir değerlendirilmesi
An evaluation of hotelling-T2 and bonferroni methods in the virtual environment
  1. Tez No: 166020
  2. Yazar: ŞERİFE NADAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Üretim süreçlerinde nitelik denetim sorunları genellikle çok değişkenlidir ve söz konusu ürüne ilişkin niteliklerin eşanlı olarak izlenmesini gerektirir. Bu çalışmada, süreç ortalamasındaki bir kaymayı saptamada en çok kullanılan çok değişkenli süreç nitelik denetim yöntemlerinden Hotelling'in T si ve süreç ortalamasında bir kayma saptanmışken bu kaymanın hangi değişkenden ileri geldiğini belirlemede başvurulabilecek Bonferroni eşanlı güven aralıkları yönteminin sanal bir ortamdaki değerlendirilmesi sunulmuştur. Bilim Kodu : 212 Anahtar Kelimeler : Çok Değişkenli Nitelik Denetim, Hotelling T2, Bonferroni Sayfa Adedi : 61 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Yavuz ATA
Özet (Çeviri)
The problems of quality control in manufacturing process is generally multivariate and the characteristics of the product is required to be monitored simultaneously. In this work, an evaluation of Ho telling' s T which is one of the most widely used multivariate process quality control methods in determining a shift in the process mean and the Bonferroni's simultaneous confidence interval that can be used to determine the source of the shift when a shift in the process mean has been occured is presented in the virtual environment. Bilim Kodu : 212 Anahtar Kelimeler : Multivariate Quality Control, Hotelling T2, Bonferroni Sayfa Adedi : 61 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Yavuz ATA