Konfigürasyon yönetimi ve savunma sanayiinde uygulanması
Configuration management and applications in defense industry
- Tez No: 166040
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
m KONFİGÜRASYON YÖNETİMİ VE SAVUNMA SANAYİİNDE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hande ÜNAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Konfigürasyon yönetimi, müşteriye teslim edilen ürünün sözleşmede belirtilen fonksiyonel ve fiziksel özelliklere sahip olduğunu garanti etmek ve gelecekte ürünü aynı kalite, güvenilirlik ve performansta tekrar üretebilmek amacıyla uygulanmaktadır. Uygulama alanı savunma sanayii ile başlamış olan konfigürasyon yönetimi, özellikle karmaşık yapıya sahip ve yüksek teknoloji gerektiren savunma sanayii sistemleri için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, hızla gelişen teknoloji ve değişen müşteri beklentileri ile birlikte ürün ve süreç karmaşıklığının da arttığı dikkate alınarak konfigürasyon yönetiminin ürün ömrü devri boyunca ürün tasarımı ve performansını optimize etmekteki önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda sektörün kendine has özelliklerinin konfigürasyon yönetimini zorunlu hale getirmesi nedeniyle savunma sanayiine odaklanılmış ve savunma sanayiinde faaliyet gösteren Barış Elektrik Endüstrisi A.Ş. firmasının konfigürasyon yönetim sistemi incelenmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Konfigürasyon yönetimi, savunma sanayii, kalite Sayfa Adedi : 126 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi Kutay
Özet (Çeviri)
IV CONFIGURATION MANAGEMENT AND APPLICATIONS IN DEFENSE INDUSTRY (M.Sc. Thesis) Hande UNAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT Configuration management is used to assure the product delivered to customer has the functional and physical characteristics mentioned in the contract, which makes it perform as intended, and to repeatedly produce the same product with the same quality, reliability and performance. Configuration management was first applied in defence industry and has a critical importance for the complex defence-industry products requiring high technology. This study aims to emphasize the importance of configuration management in optimizing the design and performance throughout the life cycle of the product in an environment where the complexity of the products and processes steadily increases due to the rapid developments in technology and change in customer expectations. In the study the applications in defence industry, in which the manufacturers are obligated to use configuration management to satisfy the unique requirements, are mentioned and the configuration management system of a defence-industry company, Barış Elektrik Endüstrisi A.Ş., is analyzed. Science Code : 919 Key Words : Configuration management, defence industry, quality Page Number : 126 Adviser : Prof. Dr. Fevzi Kutay