Geleneksel Türk süsleme motiflerinin günümüz mobilyalarına uygulanması
Traditional Turkish ornament motifs application to contemporary furniture
  1. Tez No: 166042
  2. Yazar: TUĞBA GÜRLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, El Sanatları, Wood Products, Crafts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 550
Özet
Tarihsel süreçte yaşama mekanlarını insanla paylaşan mobilya, bilimle sanatın ideal arakesitinde maddeleşir. Mobilya tarihi, birbirini takip eden stillerin tarihidir. Mobilyanın yaratılmasında, fonksiyonel, estetik ve mühendislik tasarımı gibi birbirini tamamlayan üç tasarım aîanı bulunmaktadır. Akademik çalışmalarda malzeme ve konstrüksiyon ağırlıklı mühendislik tasarımına ilişkin deneysel araştırmalar yoğunluk kazanmaktadır, Oysa, uluslar arası pazarlarda belirli bir kalite düzeyine ulaşmış özgün mobilyalara olan talep gitgide artmaktadır. Uluslar arası pazarlar, markalaşmış şirketlerin acımasız rekabetine sahne olmaktadır. Bu çalışmada, estetik tasarım açısından“Özgün Türk Mobilyası”nın yaratılmasında kullanılabilecek tasarım öğelerinin tarama yöntemi ile elde edilmesi ve bunlardan yararlanılarak prototip ürünler tasarlanması amaçlanmıştır. Tasarımlar»! geliştirilerek başarıya ulaşması, ulusal prestij artışı yanında, özgün çizgileri ile Türk mobilyalarının markalaşma ve rekabet şansını artıracaktır. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Sözcükler : Sanat, motif, mobilya, Türk süsleme motifi, süsleme, geleneksel Sayfa Adedi : 526 Tez Yöneticisi : Prof, Dr. Hasan EFE
Özet (Çeviri)
Furniture that shares living space with human throughout historical period, becomes concrete between science and art. Furniture history is a history that includes proceeding styles, In creation of furniture, there are three complementing design areas such as functional, esthetic and engineering design. In academic studies, experimental research related to engineering design that is focused on material and construction is getting popular. Whereas in inter national markets there is an increasing demand for authentic furniture that catches certain quality level. International markets are the settings for merciless rivalry for brand firms. In this study, obtaining design elements used for creating“Authentic Turkish Furniture”from aesthetic design point and designing prototype products using these elements have been aimed. Achievement of these designs will increase the chance of authentic Turkish furniture's competition and getting trademark as well as national prestige increase. Science Code : 5001013 Key words : Art, motif, furniture, turkish ornament motif, ornament, traditional Page number : 526 Supervisor : Prof. Dr. Hasan EFE