Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kullanılan bütan-propan gaz tanklarının uzaktan izlenmesi
Remote manitoring of butan-propan gas tanks used in Turkish Military Forces
- Tez No: 166043
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE KULLANILAN BÜTAN-PROPAN GAZ TANKLARININ UZAKTAN İZLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin YİĞİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu tez çalışmasında Silahlı Kuvvetlerde ısınma ve pişirme amaçlı, pek çok kuruluşta ise değişik amaçlarla kullanılan Bütan-Propan gaz tanklarının izlenmesi için bir sistem önerilmiştir. Bütan-Propan gaz tanklarında ortamda gaz birikmesi gibi sıklıkla ölümle sonuçlanan kazalar, yangınlar ve patlamalar olmaktadır. Günümüzde bu tür kazalar akış ve basınç denetleyen akış detantörieri, basınç emniyet sibobiarı gibi basit sistemlerle önlenmeye çalışılmaktadır. Detantör ve sibobların korozyon, nem ve hava şartları gibi nedenlerle arıza yapmasından dolayı bu tür problemlerle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada bu tür kaza risklerini ortadan kaldırmak, problemlerin kısa sürede tespit edilerek kaza riski oluşturmadan önlenmesi amacıyla uzaktan izleme sistemi geliştirilmiştir. En önemli faktörlerden olan gaz basıncını değerlendiren elektronik basınç algılayıcıları incelenerek basınç ölçme teknikleri ve sisteme en uygun basınç algılayıcısı önerilmiştir. Tank çıkışlarında gaz akışını denetleyen akış algılayıcıları kullanılmıştır. Bütan-Propan gaz tanklarının ve ortamın ısısı en uygun elektronik algılayıcılar ile elde edilerek bir denetleyici sistem oluşturulmuştur. Oluşturulan bu sistemle gaz tanklarında oluşabilecek arızalar gerçek zamanlı izlenebilecek ve çok kısa sürede müdahale yapılabilecektir.Bilim Kodu :964 Anahtar kelimeler : Bütan-Propan gaz tankı, uzaktan izleme, SCADA Sayfa Adedi :79 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. M. Ali AKCAYOL
Özet (Çeviri)
REMOTE MONITRING OF BUTAN-PROPAN GAS TANKS USED IN TURKISH MILLİTARY FORCES (M.Sc. Thesis) Hüseyin Yİ?İT GAZİ UNIVERSITY İNSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this thesis a system has been proposed for observing the butane and propane gas tanks used in many foundations for different purposes, Turkish Military use these for heating and cooking. At butane-propane gas tanks accidents have been occured from pilling up gases, fires and explosions, that may be cause fatality, are being occured. Nowadays these accidents are being efforted to prevent with flow detectors that control flow and pressure, pressure safety and like these simple systems. Like these problems are being often faced due to the reason of detantor and corrosion, humidity, condition of air. In this thesis“remote monitoring system”is being developed to remove the risk of accidents and to detect the problem in a short time. After analysing electronic pressure sensors evaluating gas pressure which one of the most important factor pressure measuring technics and pressure sensors that the most suitable for system recommended. At tank exits used flow sensors that inspect the gas flow. A supervision system that controls butane-propane gas tanks and surroundings temperature with the most suitable electronic sensors was constituted. With this system, failures that occure in gas tanks can be monitored at real time and can be fixed at a short time.Science Code :964 Keywords : Butane-Propane gas tanks, Remote monitoring system. SCADA Page Number :79 Supervisor :Asist. Prof. Dr. M. Aii AKCAYOL