Türkiye'de satış yapılan normal, euro3 ve euro4 normlarındaki motorinlerin kükürt miktarlarının incelenmesi
The analysis of normal diesel oil, Euro3 and Euro4 norm fuels used in the diesel vehicles in Turkey
  1. Tez No: 166059
  2. Yazar: AHMET KARATEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ERŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
TÜRKİYE'DE SATIŞI YAPILAN NORMAL, EUR03 VE EUR04 NORMLARINDAKİ MOTORİNLERİN KÜKÜRT MİKTARLARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet KARATEKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2005 ÖZET Dizel motorlu taşıtların yakıt sistemlerindeki teknolojik yenilikler ve iyileştirmeler, bu otomobillere olan ilgiyi artırmıştır. Bunun yanında az yakıt tüketmeleri ve motorinin benzine göre ekonomik olması bu taşıtları daha da cazip yapmaktadır. Motorinin taşıt sektöründe daha fazla kullanımı ile Türkiye'ye standard dışı kaçak yakıt girişi artmıştır. Bu ise hem Türkiye ekonomisine büyük zararlar vermekte, hem de motorin özelliklerinin standardlar içerisinde kalmasını ve kontrolünü güçleştirmektedir. Kontrol güçlüğü ise teknolojik yeniliğe sahip dizel motorlu taşıtlarda standard dışı yakıt kullanılmasına sebep olmakta, ve motorlar hasara uğramaktadır. Bu durum firmalarla tüketicilerin zaman zaman mahkemelik olmasına sebep olmaktadır. Bu amaçla 2004 yılında piyasada satılan motorin yakıtının özellikleri incelenmiş, inceleme sonucunda motorindeki kükürt miktarlarının oldukça farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Yakıt kalitesini etkileyen kükürdün teknolojik yeniliğe sahip motorların yakıt enjeksiyon sistemlerine ciddi zararlar verdiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada 2004 yılındaki çalışmaya ek olarak; Türkiye'nin farklı bölgelerinden alınan motorin numune sayısı artırılarak inceleme tüm bölgelere yayılmış ve bu numuneler laboratuara ortamında incelenerek kükürt miktarları belirlenmiştir. Kükürt değerleri belirlenen yakıtlar içerisinde normal motorin, Avrupa ve Amerika'da 2004 yılında kullanımda olan Euro3 normundaki 350 ppm kükürt oranına sahip motorin ile 2005 yılından itibaren kullanımı zorunlu olacak Euro4 normundaki 50 ppm kükürt değerine sahip motorinler bulunmaktadır. Euro3 normuna sahip 6 adet yakıt numunesinin tamamı 350 ppm kükürt standardına uygun çıkmıştır. Euro4 normuna sahip 10 adet numuneden, 2 adedinin kükürd düzeyi 100 ppm'in üzerinde, geri kalan kabul edilebilir ppm değerleri (50-56 ppm) arasında çıkmıştır. Normal motorinlerden 22 adet numune incelenmiştir. Bunlardan 3'ünün kükürt değeri 450 - 650 ppm, 8 adedinin 650 - 800 ppm arasında ve 11 tanesinin ise 800 ppm değerinden yüksek çıkmıştır. Bilim Kodu :708 Anahtar Kelimeler :Motorin kalitesi, Kükürt, Motorindeki katkı maddeleri Yoğunluk, Standard motorin, Euro3 ve Euro 4 Sayfa Adedi : 80 Tez Yönetici : Doç. Dr. Kemal ERŞAN
Özet (Çeviri)
ıu THE ANALYSIS OF NORMAL DIESEL OIL, EURO 3 & EURO 4 NORM FUELS USED IN THE DIESEL VEHICLES IN TURKEY (M.Sc. Thesis) Ahmet KARATEKİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE of SCIENCE and TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Technological renewals and improvements on diesel vehicle fuel systems have increased the interest on diesel cars. Because of their low consume rate and the fact that diesel fuel is cheaper than gasoline, popularity of diesel vehicles has increased. With the increase of the use of diesel fuel, the entry of non-standard fuel to Turkey has increased. This harms the Turkish Economy and also hampers the control to keep diesel fuel within the standards. The lack of control causes to use of non-standard fuel, in the new technology vehicles and this damages their engines. This situation also causes the consumers to file a suit against the firms. For this reason in 2004, the properties of commercially sold diesel fuels in the market have been inspected and it became clear that the amount of sulphur in these fuels is important. The amount of sulphur in fuels determine the quality of the fuel, especially in diesel oils and it can damage the new technology engine' fuel injection systems seriously. In addition to the study in 2004; the diesel fuel samples gathered from the different regions of Turkey have been increased, so the study has been spread over Turkey and these samples have been examined at the laboratories to determine their sulphur amounts. These fuels include normal diesel fuel, diesel fuelIV with 350 ppm sulphur which meets EURO 3 norm and used in the USA and Europe since 2004 and the diesel fuel with 50 ppm sulphur which meets EURO 4 norm and will be obligatory starting from 2005. All of the 6 EURO 3 fuels contained less than 350 ppm sulphur amount. 2 out of 10 Euro4 norm fuel an amount of sulfur over 100 ppm and rest contained an acceptable amount (50-56 ppm). Additionally 22 normal diesel fuel samples were analyzed. 3 of them contained 450 - 650 ppm, 8 of them contained 650 - 800 ppm and 11 of them contained more then 800 ppm. Science Code : 708 Keywords : Diesel fuel Quality, Sulphur, Additives in Diesel Oils, Density, Normal Diesel fuel, Euro3 and Euro 4 Number of Pages : 80 Thesis Manager : Assoc.Prof. Dr. Kemal ERŞAN