Klor içeren sulu çözeltilerde inhibitör etkinliklerin belirlenmesi
Inhibition effects on the corrosion of carbon steel in chloride containing media
  1. Tez No: 166086
  2. Yazar: SEDEF POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜBECCEL ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ill KLOR İÇEREN SULU ÇÖZELTİLERDE İNHİBİTÖR ETKİNLİKLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sedef POLAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2005 ÖZET Bu çalışmada, 500 ppm klorür içeren ortamda çeliğin korozyonunu Önlemek amacıyla ortama ilave edilen aminoasit, hidroksi karboksilik asitlerin ve sodyum kromat tetra hidrat inhibitörlerinin verimleri, sabit sıcaklık ve ölçülen pH'da inhibitor derişimine bağlı olarak belirlenmiştir. Deneylerde elektrokimyasal korozyon hızı ölçüm yöntemleri kullanılmıştır. Karbon çeliğinin korozyon hızı, Katodik Polarizasyon eğrisinin Korozyon potansiyeline Ekstrapolasyonu Yöntemi ve Lineer Polarizasyon Direnci yöntemi ile belirlenmiştir. Deneysel olarak belirlenen korozyon hızı değerleri kullanılarak, inhibisyon etkileri hesaplanmıştır. Kullanılan kimyasalların yüzeyde tutunmaları ise Adsorbsiyon İzotermleri ile açıklanmıştır. Sodyum kromat tetra hidrat ile yapılan çalışmalarda, 100 ppm konsantrasyonunda karbon çeliğini % 85 inhibe ettiği belirlenmiştir. Tekli inhibitor çalışmaları sonucunda; D- fenilalanin 300 ppm eklendiğinde %95, DL-aspartik asit 275 ppm eklendiğinde %92'lik, glisin 125 ppm eklendiğinde %95, L- aspartik asit 300 ppm eklendiğinde %92'lik verim elde edilmiştir. Ayrıca glisin, karbon çeliğinin korozyonu üzerine, kromat iyonu ile kıyaslanabilecek derecede inhibitor etkisi gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
INHIBITION EFFECTS ON THE CORROSION OF CARBON STEEL IN CHLORIDE CONTAINING MEDIA (M.Sc. Thesis) Sedef POLAT GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2005 ABSTRACT In this study, the inhibition effect of some amino acids, hydroxyl carbolic acids and sodium chromate tetra hydrate on the corrosion of carbon steel in neutral aqueous solutions containing 500 ppm CI“ were investigated at 30 °C. Also, these substances were prepared having two parts mixed and then inhibition effects were determinated. Electrochemical corrosion rate measurement methods were used in determination of corrosion rates. The corrosion rate of carbon steel was determinated with the use of Tafel extrapolation and linear polarization resistance method. Inhibition effect of each substance was calculated from the experimentally corrosion rate values. The inhibition effect of sodium chromate tetra hydrate was found as % 85 when 100 ppm inhibitor was added to aqueous solution of 500 ppm CI”. Inhibition efficiencies of the other substances were compared with this value in this study. As a result of this study, the inhibitive effects of D - phenylalanine, DL - Aspartic, Glycine, D - phenylalanine + DL - Aspartic were showed comparable to the inhibitive effects of sodium chromate tetra hydrate in neutral aqueous solutions containing 500 ppm CI".VI From the studies with the solutions containing two of these substances, it was observed that some binary inhibitor mixtures can be a good alternative to some one component inhibitors. Science Code Key Words Page Number Adviser 603.02.01 Corrosion, Inhibitor, Steel, Chloride, Adsorption Isotherm 94 Prof. Dr. Mübeccel Ergun