Kahramanmaraş ili teke böcekleri (Coleoptera: Cerambycidae) faunası
Longhorned beetles fauna of Kahramanmaras province (Coleoptera: Cerambycidae)
  1. Tez No: 166087
  2. Yazar: ATILAY YAĞMUR OKUTANER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Ill KAHRAMANMARAŞ İLİ TEKE BÖCEKLERİ (COLEOPTERA: CERAMBYCIDAE) FAUNASI (Yüksek Lisans Tezi) Atılay Yağmur OKUTANER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Bu çalışmada Teke Böcekleri (Coleoptera: Cerambycidae) familyasına ait Kahramanmaraş ilinin çeşitli lokalitelerinden 2003 ve 2004 yıllarında toplanmış olan toplam 1727 örnek faunistik olarak incelenmiştir. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda bunların 4 alt familya, 28 cins, 52 tür, 3 alt türe ait toplam 55 takson olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan Paracorymbia sambucicola (Holzschuh, 1982), Chlorophorus dinae Rapuzzi & Sama, 1999, Dorcadion semibrunneum (Pic, 1903) ve Agapanthia maculicornis (Gyllenhal, 1817) Türkiye için ikinci defa rapor edilmektedir. Clytus cîliciensis Chevrolat, 1863, Dorcadion anatolicum Pic, 1900, Dorcadion bangi heinzorum Braun, 1975, Dorcadion lameeri Thery, 1896, Dorcadion oezdurali Önalp, 1988 ve Dorcadion semibrunneum (Pic, 1903) Türkiye için endemik taksonlardır. Çalışmada yer alan toplam 43 takson ise Kahramanmaraş ili için yeni kayıt niteliğindedir. Bilim Kodu : 401.04.04 Anahtar Kelimeler : Coleoptera, Cerambycidae, Kahramanmaraş, Türkiye, Fauna Sayfa Adedi :213 + xii Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖZDİKMEN
Özet (Çeviri)
IV LONGHORNED BEETLES FAUNA OF KAHRAMANMARAŞ PROVINCE (COLEOPTERA: CERAMBYCIDAE) (M. Sc. Thesis) Atılay Yağmur OKUTANER GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT In this study, totally 1727 specimens collected in the years of 2003 and 2004 from various localities of Kahramanmaraş province are examined faunistically. On the results of identification of these specimens are determined totally 55 taxa belonging to 4 subfamily, 28 genus, 52 species, 3 subspecies. Paracorymbia sambucicola (Holzschuh, 1982), Chlorophorus dinae Rapuzzi & Sama, 1999, Dorcadion semibrunneum (Pic, 1903) and Agapanthia maculicornis (Gyllenhal, 1817) are reported secondly for Turkey. Clytus ciliciensis Chevrolat, 1863, Dorcadion anatolicum Pic, 1900, Dorcadion bangi heinzorum Braun, 1975, Dorcadion lameeri Thery, 1896, Dorcadion oezdurali Önalp, 1988 and Dorcadion semibrunneum (Pic, 1903) are endemic taxa for Turkey. Also, totally 43 taxa among the examining taxa in this study are the first record for Kahramanmaraş province. Bilim Kodu : 401.04.04 Anahtar Kelimeler : Coleoptera, Cerambycidae, Kahramanmaraş, Turkey, Fauna Sayfa Adedi : 213 + xii Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖZDİKMEN