HDPE, LDPE, PP,PS, ABS, BC, PA66 polimerlerinin ve %30 cam elyaf takviyeli PA66 kompozitinin reolojik özelliklerinin tayini
Determination of rheological properties of HDPE, LDPE, PP, PS, ABS, PC, PA66 polymers and %30 glass fiber filled PA66 composite
  1. Tez No: 166085
  2. Yazar: MAHMUT CAN EROĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ill HOPE, LDPE, PP, PS, ABS, PC, PA66 POLIMERLERININ VE %30 CAM ELYAF TAKVİYELİ PA66 KOMPOZİTİN REOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) M. Can EROĞLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 2005 ÖZET Polimerlerin reolojik davranışları, işlenebilme özelliklerinin en önemlilerindendir. Gerçekleştirilen bu deneysel çalışmada, Türk Plastik Endüstrisinde yaygın kullanılan HDPE, LDPE, PP, PS, ABS, PC, PA66 polimerlerinin ve %30 CAM ELYAF TAKVİYELİ PA66 kompozitin reolojik özellikleri tespit edilmiştir. Deneylerde malzemelerin EAİ, kayma gerilmesi, görünür kayma hızı ve görünür viskozite değerleri elde edilmiştir. Görünür kayma hızı ve görünür viskozite değerlerine, Rabinowitsch düzeltme metodu uygulanarak malzemelerin gerçek kayma hızı ve gerçek viskozite değerleri grafik olarak hazırlanmıştır. Ayrıca sayısal yöntemlerle eriyik akış analizi yapan yazılımlarda dikkate alman viskozite modelinde yer alan akış davranış sabiti (n) ve aktivasyon enerjisi (Ea) değerleri türetilmiştir. Bilim Kodu : 620.12.00 Anahtar Kelimeler : Reolojik özellikler, Eriyik akış indeksi, Viskozite, Akış davranış sabiti («), Aktivasyon enerjisi (2?a). Sayfa Adedi : 101 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ahmet ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
IV DETERMINATION OF RHEOLOGICAL PROPERTIES OF HOPE, LDPE, PP, PS, ABS, PC, PA66 POLYMERS AN» %30 GLASS FIBER FILLED PA66 COMPOSITE (M. Sc. Thesis) M. Can ERO?LAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2005 ABSTRACT Rheological behaviors of the polymers are the most important properties of the polymer processing. It is carried out that, the rheological properties of HDPE, LDPE, PP, PS, ABS, PC, PA66 polymers which are generally used in the Turkish Plastics Industry and the 30% glass fiber filled PA66 composite are experimentally determinated in this study. The MFI value, the shear stress, the apparent shear rate and the apparent viscosity are graphically plotted for each material. In the next step, the actual shear rate and the actual viscosity values that are used in the numerical simulation packages of the melt flow of polymers, are derived via by Rabinowitsch correction method. On the other hand, the flow behavior index («) and the activation energy values (Ea) which are used in the Arrhenius viscosity model have been obtained. Science Code : 620.12.00 Key Words :Melt flow index (MFI), Viscosity, Power law index (n), Rheological properties, Activation energy (Ea). Page Number : 101 Adviser : Prof. Dr. Ahmet ÖZDEMİR