Farklı kontrol sistemine sahip CNC freze tezgah programlarının birbiri arasında dönüştürülmesi
The conversion of programs of CNC milling machines having different control system between each other
  1. Tez No: 166088
  2. Yazar: AYHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT GÜLESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
m FARKLI KONTROL SİSTEMİNE SAHİP CNC FREZE TEZGAH PROGRAMLARININ BİRBİRİ ARASINDA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayhan ÖZKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2005 ÖZET Bu çalışmada, CNC freze tezgahlarının parça programlarını birbiri arasında dönüştürme işlemi için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. CNC parça programı oluşturulmuş text dosyası biçimindeki verilerin sisteme girilerek dönüştürme ve text dosyası biçiminde kayıt işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu dönüştürme işleminde, ISO standartlarına ve diyalog metoduna göre programlanabilen CNC freze tezgahlarının temel işlemleri kullanıcının müdahalesine gerek kalmadan dönüştürülebilmektedir. Geliştirilen program ile Siemens, Fanuc, Heidenhain ve Maho CNC freze tezgahlarının birbiri arasında, çevresel frezeleme işlemleri, alt programlar, delik delme, kılavuz çekme, cep boşaltma gibi çevrimlerin dönüşümleri gerçekleşebilmektedir. Geliştirilen program Delphi 6.0 programlama dili kullanılarak hazırlanmıştır. Bilim Kodu :708 Anahtar Kelimeler :CNC parça programlama, CNC, G ve M kodları Sayfa Adedi :146 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Mahmut GÜLESİN
Özet (Çeviri)
IV THE CONVERSION OF PROGRAMS OF CNC MILLING MACHINES HAVING DIFFERENT CONTROL SYSTEM BETWEEN EACH OTHER (M.Sc. Thesis) Ayhan ÖZKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 2005 ABSTRACT In this study, a computer program has been developed to convert CNC milling machine programs between each other. Having entered the data of CNC part program in text file in to the system, the conversation and saving of the program in a text file format have been performed. Basic operations of CNC milling machines which are programmed by ISO format or dialog method can be converted without the user intervention. With the developed program, contour milling operations, sub programs, canned cycles such as drilling, tapping and pocket milling can be converted between Siemens, Fanuc, Hiedenhain and Maho CNC milling machines. This system was developed using Delphi 6.0 programming language. Science Code Key Words Page Number Adviser 708 CNC part programming, CNC, G and M codes 146 Prof. Dr. Mahmut GÜLESİN