Namlulu silahların iç balistiğine; Termodinamik, termokimyasal ve hareket denklemlerinin uygulanması ve sonuçların karşılaştırılması
Appliances of thermodynamic, thermochemical and motion equations to internal ballistics of gun barrels and comparison of the results
- Tez No: 166089
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
m NAMLULU SİLAHLARIN İÇ BALİSTİĞİNE; TERMODİNAMİK, TERMOKİMYASAL VE HAREKET DENKLEMLERİNİN UYGULANMASI VE SONUÇLARIN KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ercan DEĞİRMENCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada, iç balistikle doğrudan ilişkili sevk barutları, patlayıcı maddeler, silah sistemleri, sevk barutlarının kimyasal özellikleri incelenerek, iç balistik problemleri ve çözüm yöntemleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır, iç balistik problemleri; termodinamik, termokimyasal ve hareket denklem takımları ile ifade edilecek şekilde modellenmiş, model çözülmüş ve sonuçlar literatür değerleriyle karşılaştırılmıştır. İlk olarak iç balistiğin tanımı ve tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir. Balistik konularıyla bağlantılı olan otomatik silahların tarihi gelişim süreçlerine göre sınıflandırılması ve çalışma prensipleri ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Merminin hedefe gönderilebilmesi için gerekli enerjinin sağlandığı sevk barutları ve patlayıcı maddeler sınıflandırılmıştır. Sevk barutları ve patlayıcı maddelerin yanma ve patlamaya etkilerinin irdelenmesinin ardından sevk barutları ve patlayıcı maddelerin kimyasal özellikleri araştırılmıştır. Barutun yanması ile açığa çıkan ürünler ile bunların enerjileri, hacimleri ve sıcaklıkları gibi merminin hızını doğrudanIV etkileyen faktörler ve yanma kanunları ele alınmıştır. Daha sonra iç balistik problemleri ve çözüm yöntemlerinin literatür değerleri taranmıştır. İç balistik problemleri termodinamik, termokimyasal ve hareket denklemleriyle temsil edildikten sonra, iç balistik sınır değerleri bu denklemlere uygulanmıştır. Denklemleri birbirleriyle ilişkilendirebilmek için parametrik model lenerek Euler-Cauchy yöntemiyle Matlab programında çözülmüştür. Sonuçlar, en doğru deneysel sonuçlar veren Vallier - Heydenrelch yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Merminin istenen namlu çıkış hızına ulaşılabilmesi için; sevk barutunun miktarı ve geometrisi ile namlu boyu gibi silah tasarımında oldukça önemli unsurlar tespit edilmiştir. Bilim kodu : 625 Anahtar kelimeler : Balistik, sevk barutu, patlayıcı madde, otomatik silah, termodinamik denklem, termokimyasal denklem, hareket denklemi. Sayfa adedi : 186 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
APPLIANCES OF THERMODYNAMIC, THERMOCHEMICAL AND MOTION EQUATIONS TO INTERNAL BALLISTICS OF GUN BARRELS AND COMPARISON OF THE RESULTS (M.Sc. Thesis) Ercan DE?İRMENCİ GAZİ UNIVERSITY INSTITIUTE OF APPLIED SCIENCES July 2005 ABSTRACT The objectives of this thesis are; producing an important source for internal ballistics, approaching internal ballistic problems from the view of thermodynamics, thermochemicals and motion equations, producing solutions to these problems. Finally; comparing solutions with literature values. Firstly the meaning of internal ballistics and history of it introduced. The working principles of automatic weapons -directly related to ballistics- and classification of them according to historical improvement are explained. Gunpowder and other explosive materials used for accelerating bullets to target are examined in this thesis. Additionally combustion of these gunpowder and explosive materials and effects of them are explained. Also, chemical properties of gunpowder and explosive materials investigated and examined. The rules of combustion and the factors (energy, volume, temperature) which affects directly the velocity of the bullet as a result ofVI combustion of gunpowder are explained. Furthermore, internal ballistic problems and literature values of solution methods are dealt with. The geometric design and amount of gunpowder and also barrel length in order to reach required muzzle velocity investigated. These subjects are quite important in design and manufacturing process in weapon industry. Internal ballistic problems represented as thermodynamic, thermochemical and motion equations; after that internal ballistic boundary values applied to these equations. In order to create relations among each equations, these equations modelled parametrically and solved using Euler-Cauchy method with the help of Matlab Software. Finally, these solutions are compared according to Vallier-Heydenreich method. Science Code :625 Keywords : Ballistic, gunpowder, explosive material, automatic weapon, thermodynamic equation, thermochemical equation, motion equation Page Number :186 Adviser :Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY