Çentikli beton kirişlerin ANSYS sonlu elemanlar programı ile analizi
Notched concrete beams analysis with ANSYS finite element programme
- Tez No: 166090
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Daha önceki yıllarda yapılan çalışmalar beton ve betonarme yapıların gevrek kırılmasında boyut etkisinin çok önemli olduğunu ve çözüm yapılırken bu ilişkinin, dayanım kriterine bağlı olan plastik limit analiziyle değil enerji prensibine bağlı lineer elastik kırılma mekaniği ile yapılması gerektiğini göstermiştir. Çelik lifli ya da lifsiz çentikli beton kirişlerdeki kırılma, yarı gevrek kırılma olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada çentikli betonun kırılmasında 4 nokta yüklemesi altında denenmiştir. Bu tip kırılmalarda boyut etkisi çok önemli olduğundan boyut etkisi göz önüne alınmalıdır. Ayrıca kiriş deneyleri işleyiş olarak hem daha kolay (gerilme ve burulmaya göre) hem de gerçek davranışla daha yakından ilgilidir. Laboratuarda analizi yapılan kirişlerin kırılma yükü ve yerdeğiştirme deney sonuçları ile ANSYS Sonlu Eleman programı ile benzer durumlarda elde edilen bilgisayar sonuçları karşılaştırılmış ve bununla ilgili olarak grafikler elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Çentikli beton kiriş, ANSYS, sonlu eleman, kırılma yükü, çatlak genişliği, gerilme yoğunluk çarpanı
Özet (Çeviri)
Previos studies reveal that brittle failures of concrete structures generally exhibit a significant size effect which cannot be described by plastic limit analysis based on strength criterion but it can be described by linear elastic facture mechanics based on energy criterion. It is accepted that with or without steel fiber concrete beams are half-brittle. In this study concrete beams are tested on 4 point loading. Size effect is very important in this kind of fractures. Also beam tests are easy and similar to real behaviour for bending and displacement. Failure loads and displacements of beams tested in laboratory are compared with the results of ANSYS finite element computer programme. Also some graphs are obtained about this comparison. Keywords : Notched concrete beam, ANSYS, finite element, fracture load, crack width, stress intensity factor